Zakrzepica żył odbytu

Zakrzepica odbytu to jeden ze skutków, towarzyszących żylakom odbytu. Żylaki powstają wskutek podwyższonego ciśnienia w jamie brzusznej, blokującego możliwość odpłynięcia krwi z żył w okolicach odbytu. Z tego powodu żyły poszerzają się, a następnie przekształcają w żylaki. Właśnie, dlatego schorzenie to często towarzyszy kobietom ciężarnym. Istnieją również przyczyny genetyczne.

Jak rozpoznać żylaki odbytu?

Żylaki odbytu często mylone są z hemoroidami. Warto jednak wiedzieć, że hemoroidy występują u każdej osoby. Zbudowane ze splotów tętniczo-żylnych, leżą w kanale odbytu i pozwalają na kontrolowanie wydalania stolca.

Żylakami natomiast nazywa się chore żyły, które znajdują się tuż przy wejściu do odbytu.

Przyczyny powstawania żylaków odbytu

Z jakich przyczyn powstają żylaki odbytu? Otóż najczęściej występują one:

  • u kobiet ciężarnych

  • u osób prowadzących siedzący tryb życia

  • po długotrwałych podróżach

  • wskutek urazów okolic odbytu

  • podczas jazdy na rowerze

  • podczas jazdy konnej

Leczenie żylaków odbytu

Leczenie żylaków odbytu opiera się na wprowadzeniu diety bogatej w błonnik i duże ilości wody. Pomocne w takich przypadkach okazują się także maści, łagodzące ból i krwawienie, w okresie zaostrzenia choroby. Dobrym rozwiązaniem będzie także zmiana trybu życia na bardziej aktywny.

W przypadku niektórych rodzajów żylaków, koniecznie jest usuwanie ich zabiegowo. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Leczenie zakrzepicy odbytu

Zakrzepicę odbytu rozpoznaje się po występowaniu na brzegu odbytu bolących guzków. Chory skarży się przy tym na dyskomfort, świąd, pieczenie lub krwawienie, uniemożliwiające siedzenie oraz defekację.

Jeśli guzek utrzymuje się przez dłuższy czas, konieczna jest wizyta u lekarza proktologa. Podczas badania oceni on ryzyko i może zlecić nacięcie zakrzepu.

W naszej Klinice zabieg wykonujemy w miejscowym znieczuleniu, także ból jest zmniejszony.