Wypadanie narządów rodnych

To wstydliwe i bolesne schorzenie spowodowanie jest nadmiernym rozciągnięciem mięśni odpowiadających za właściwe podtrzymanie pochwy. Wypadanie narządów rodnych polega na przemieszaniu się narządów z obszaru miednicy – tj. macicy, pęcherza moczowego lub jelit – do wnętrza pochwy. W najgorszym przypadku, kiedy schorzenie to nie jest monitorowane przez lekarza specjalistę, może nawet dojść do absolutnego wypadnięcia macicy na zewnątrz – w tym także na wywinięcie jej na drugą stronę.

Specyfika wypadania narządów rodnych

Z jakich przyczyn dochodzi do wypadania narządów rodnych? Zazwyczaj dzieje się tak w wyniku uszkodzenia więzadeł oraz mięśni znajdujących się wewnątrz miednicy. W naturalny sposób osłabione zostają w trakcie porodu, kiedy osłabia się nie tylko miednica, ale także sama pochwa. Nie jest jednak powiedziane, że ewentualne schorzenie dotyczące wypadania narządów rodnych pojawi się bezpośrednio po porodzie. Niekiedy rozwija się ono latami, dając objawy dopiero po pewnym czasie.

Inna przyczyna to starzenie się oraz przechodzenie menopauzy. Wówczas dochodzi do spadku jakości tkanek łącznych, a co za tym idzie – zmniejszenia produkcji kolagenu.

Narażone na chorobę są również kobiety otyłe, zmagające się z przewlekłymi zaparciami lub przewlekłym kaszlem, który powoduje podwyższenie ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej.

Podczas wypadania narządów rodnych chora może skarżyć się na dyskomfort, a nawet ból odczuwany w pochwie – porównywany z uczuciem pociągania lub obecności obcego ciała w jej wnętrzu, ale nie tylko. Bólem obarczone są także końcowe odcinki pleców. Do tego dochodzą problemy z oddawaniem moczu, łącznie z utrudnieniem jego utrzymania, słabszym strumieniem, uczuciem niepełnego pęcherza w trakcie wypróżniania, parcia na pęcherz czy po prostu częstszych wizyt w toalecie w ciągu dnia. Niekiedy wypadnięcie macicy może oddziaływać na hemoroidy, powodując albo ich powstawanie od podstaw, albo rozwój. To z kolei wywołuje dodatkowy ból – odczuwany w trakcie wypróżniania.

Samo schorzenie można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od sposobu wypadania narządów rodnych.

  1. Cystocele – najczęściej spotykana forma choroby, dotycząca wypadnięcia do pochwy, pęcherza moczowego lub cewki moczowej.
  2. Rectocele – w przeciwieństwie do poprzedniego, jest to defekt o charakterze tylnym. W takim przypadku to odbytnica przedostaje się do pochwy.
  3. Wypadanie sklepień pochwy – choroba ta występuje zazwyczaj u kobiet, którym usunięto macicę. Wówczas szczyt pochwy obniża się do jej ujścia.

Leczenie

Absolutną podstawą do leczenia jest wzmacnianie mięśni Kegla. Kiedy choroba znajduje się jeszcze w początkowym stadium, możliwe jest całkowite jej wyleczenie, właśnie poprzez tego typu ćwiczenia. Stymulacja mięśni Kegla jest wskazana także przy zapobieganiu wypadaniu narządów rodnych. Schorzenie to nie stanowi zagrożenia dla życia pacjentki, dlatego zanim zadecyduje się o przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego, stosuje się szereg niezabiegowych technik.

W pierwszej kolejności obserwuje się stopień nasilenia choroby. Pacjentka powinna w takim przypadku zrezygnować z dźwigania, unikać zaparć, zwiększonego wysiłku fizycznego, a także monitorować wagę ciała. Wszystkie te czynniki bowiem wpływają na rozwój wypadania narządów rodnych. Niekiedy nakazuje się stosowanie tzw. pesarów, czyli specjalnych tworzyw umieszczanych w pochwie, których zadaniem jest podtrzymanie obniżających swój poziom organów. Dzięki temu kobieta nie odczuwa większego dyskomfortu. Rozwiązanie to stosuje się często także w trakcie oczekiwania na operację, np. z powodu planowanej ciąży czy pogorszenia stanu zdrowia, aby tymczasowo pozbyć się problemu.

Jednak kiedy wypadanie narządów rodnych znacząco utrudnia prawidłowe funkcjonowanie, najprawdopodobniej konieczne będzie przeprowadzenie operacji. Kiedyś w takim przypadku wykonywało się histerektomię, polegającą na całkowitym wycięciu macicy. Dziś korzysta się z całego mnóstwa alternatywnych metod, które nie pozbawiają kobiet organu rodnego. Wykorzystuje się m.in. siatkę polipropylenową, unoszącą tkanki, która stanowi w pełni bezpieczny dla organizmu implant. Ta technika wskazana jest także w przypadku, kiedy macica już wypadła na zewnątrz. Istnieje także możliwość rekonstrukcji narządów odpowiadających za podtrzymywanie macicy.

Lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentką, a na jego podstawie dobrać metodę chirurgiczną, która pozwoli rozwiązać problem, jakim jest wypadanie narządów rodnych. Pod uwagę bierze się wówczas takie kryteria jak wiek, stan zdrowia, stopień zaawansowania choroby i inne.

Ćwiczenie mięśni Kegla

Jeżeli zauważysz u siebie pierwsze objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza specjalisty. Jest to o tyle istotne, że w pierwszej fazie wypadanie narządów rodnych można wyleczyć całkowicie nieoperacyjnie, wzmacniając mięśnie miednicy. Należy wówczas skupić się na mięśniach Kegla, które stymulować można nawet podczas stania w korkach czy siedzenia w pracy.

Warto wiedzieć, gdzie znajdują się mięśnie Kegla. W tym celu podczas oddawania moczu, należy na kilka sekund zatrzymać strumień. Spróbuj zauważyć, które mięśnie odpowiadają wówczas za jego utrzymanie.

Podczas ćwiczeń, możesz wykorzystywać stożki dopochwowe. Ćwiczenia wykonuj regularnie, powtarzając 50-100 razy w ciągu dnia.