Świąd odbytu – leczenie

Wstydliwa dolegliwość, jaką jest świąd odbytu dotyczy każdego człowieka i może pojawić się na każdym etapie jego życia. Jeśli świąd utrzymuje się stale, jest bardzo uciążliwy i może prowadzić do niepokoju oraz zaburzeń psychicznych. Na świecie ten dokuczliwy stan dotyczy ponad 5% ludności i jest jedną z częstych przyczyn konsultacji proktologicznych. Na tę dolegliwość cierpi więcej mężczyzn niż kobiet (4:1).

Świąd odbytu jest objawem, a nie chorobą samą w sobie. Ten stan jest związany z wilgocią pojawiająca się w tej ciasnej cześć ciała i dzieli się na ostry i przewlekły, zapalny lub niezapalny. Świąd odbytu jest wynikiem podrażnienia filigranowych zakończeń włókien nerwowych typu-C w obrębie skóry. Z tego powodu uwalnia się taka substancja jak histamina lub tryptaza, których impulsy podrażniają odpowiednie pole w mózgu. W odpowiedzi na ten bodziec uruchamia się instynktowa reakcja zmuszająca pacjenta do drapania miejsca wskazanego przez mózg jako odpowiednie źródło kłopotu.Częste drapanie palcami i paznokciami prowadzi ponownie do podrażnienia ww. włókna nerwowego, wydzielania coraz większej ilości substancji drażniących i koło się zamyka.

Świąd odbytu, leczenie - Proctogin PoznańW większości przypadków świąd odbytu pochodzi od stanu zapalnego skóry jako pochodna dermatologiczna lub żołądkowo-jelitowa. Stolec o zmienionym pH lub enzymy trawienie mogą prowadzić do podrażnienia skóry około odbytniczej.Niektóre choroby takie jak hemoroidy, irytacyjno-toksyczne lub alergiczno-kontaktowe egzemy, wypadniecie odbytu i odbytnicy, atopowe dermatozy, łuszczyca, kłykciny kończyste, nadmierna higiena odbytu, inkontynencja , przewlekłe biegunki, opryszczka około odbytu, paciorkowe zakażenie odbytu, pasożyty (np. owsiki, wszy), grzybice, cukrzyca, otyłość oraz przyczyny psychogenne, niektóre leki i alkohol oraz niektóre pokarmy, objawiają się świądem. Niestety niektóre nowotwory odbytnicy i odbytu objawiają się również świądem. Bywa czasami, że przyczyna jest nieznana!Świąd odbytu - Proctogin PoznańDrapanie okolicy odbytu staje się natrętne, a wraz z uszkodzeniem skóry pojawia się ból i pieczenie. Skóra staje się gruba z wieloma drobnymi owrzodzeniami, pęka i odbarwia się na biało, co prowadzi często do niezamykania się całkowicie odbytu, a w konsekwencji do zwiększenia wycieku z odbytu. Stan ten może się rozszerzać i prowadzić do groźnego zakażenia około odbytniczego. Świąd odbytu pojawia się często w nocy, po spoceniu się lub w czasie odpoczynku i braku zajęcia. Może powodować brak snu, spadek odporności (co przyczynia się również do powstania nowotworów), zwiększenie nerwowości i stresu, brak skupienia się, frustracje, agresje i łańcuszek kolejnych szkód.Leczenie Świąd odbytu - Proctogin Poznań

Leczenie świądu odbytu jest więc skomplikowane. Nie powinno bazować tylko na objawach, ale przede wszystkim na znalezieniu i usunięciu przyczyny. To wymaga zaufania i dobrej współpracy między pacjentem a lekarzem. Od leczącego oczekuje się odpowiedniej wiedzy i w razie potrzeby, konsultacji ze specjalistami różnych dziedzin, a od pacjenta dużo cierpliwości i zaufania.

Proctogin tworzy wielospecjalistyczny zespół lekarzy, dla których pacjent zajmuje centralne miejsce! Z naszego doswiadczenia udało nam wyleczyć wiekszości pacjentów, którzy do nas się zgłoszyli. Do tej terapii stosowaliśmy między innymi poliklonalną terapię bioimmunologiczną. Okazało się, że ta terapia jest skuteczna i wyleczyła tą wstydliwą chorobę na zawsze. Z tego jesteśmy dumni.

Jeżeli borykasz sie z ww. chorobami, zapraszam .

Proctogin Chirurgie und Proktologie – Bioimmuntherapii  Berlin.

Telefon do kontaktu-00493055517118.

Od pon. do  śr.  on godz. 10 00 -15 00

W Berlinie mówimy również po polsku!