Leczenie przepukliny – chirurgia minimalna inwazyjna

Najczęściej występującym typem przepukliny powłoki brzusznej jest przepuklina pachwinowa. Choć nie jest ona schorzeniem śmiertelnym, to jednak, jeśli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, może ona doprowadzić do uwięźnięcia jelita, powodującego martwicę lub przedziurawienie jelit. Klinika Proctogin Poznań podzieli się z Państwem wiedzą na temat przepuklin i ich leczenia.

Rodzaje przepuklin

Przepukliną brzuszną nazywane są nieodpowiednie przemieszczenia struktur jamy brzusznej przez otwory w powłokach. Zmiany te powstają na odcinkach ścian brzucha, które charakteryzują się najmniejszą wytrzymałością. Wyróżnia się kilka typów przepuklin, w tym zarówno pierwotnych, jak i nawrotowych:

 • pachwinową

 • mosznową

 • udową (częściej u kobiet)

 • pępkową

 • w kresie białej

 • pooperacyjną

Najczęściej powstają one w wyniku zaburzeń w syntezie kolagenu – podstawowego składnika powłok brzusznych. Ich budowa złożona jest z dwóch części: worka przepukliny z zawartością oraz wrót przepukliny. Schorzenia brzuszne tego typu, najczęściej powstają w okolicach pachwin, stąd nazwa przepukliny pachwinowej. Typy pooperacyjne z kolei, pojawiają się w wyniku osłabienia tkanek po zabiegach chirurgicznych lub na skutek zainfekowania ran pooperacyjnych.

Przepuklina pachwinowa

Przepuklina leczenieTo niewątpliwie najczęściej spotykany typ przepukliny brzusznej, występujący nawet u 1/4 populacji. Przepuklina pachwinowa tworzy się w wyniku nieodpowiedniego przemieszczenia zawartości jamy brzusznej poprzez otwór występujący w przedniej ścianie brzucha, w okolicach pachwiny. Ryzykiem zachorowania obciążeni są w większym stopniu mężczyźni. Dlaczego? Otóż w okresie dojrzewania, u mężczyzn jądra zstępują z brzucha do moszny, właśnie poprzez kanał pachwinowy.

Wyróżnia się dwa typy przepukliny pachwinowej – prostą i skośną. Pierwsza przebija powłoki brzucha, tworzące kanał pachwinowy, natomiast skośna przechodzi właśnie przez jego światło.

Z jakich przyczyn powstaje? Kanał pachwinowy to miejsce obniżonej odporności. We wnętrzu jamy brzusznej, podczas kichania, oddawania stolca, parcia porodowego lub podnoszenia ciężarów, może dojść do wzrostu ciśnienia. Przepukliny tworzą się w wyniku zaburzeń w syntezie kolagenu – podstawowego składnika powłok brzusznych. Jednak równie często występują one także z powodu przewlekłych chorób, takich jak infekcji oskrzeli i płuc, związanych z nadmiernym kaszlem. Ryzyko zachorowań zwiększa się u osób palących, otyłych, wykonujących ciężką pracę lub w podeszłym wieku. Czynnikami ryzyka są dodatkowo: wodobrzusze, dializa otrzewnowa.

Jak rozpoznać przepuklinę pachwinową? Przyjmuje ona formę uwypuklenia, zlokalizowanego w okolicach pachwiny, które zwiększa swój rozmiar w czasie kaszlu, w pozycji stojącej. Na początkowych etapach, wyczuwa się ją jedynie przez wsunięcie palca w okolicę ujścia kanału pachwinowego i jednoczesne zakasłanie osoby badanej. Na podstawie „próby kaszlowej” można wyczuć nacisk worka przepukliny na opuszki palców.

Miękka pachwina

Miękka pachwinaW niektórych przypadkach jednak, przepuklina nie uwydatnia się, przez co można ją rozpoznać wyłącznie na podstawie bólu w okolicach podbrzusza – u mężczyzn, promieniującego na jądra.

W naszym Centrum mamy doświadczenie w diagnozowaniu przepukliny z pomocą aparatu USG. Takie rozpoznanie jest w nowoczesnej medycyny badaniem wiarygodnym niż subiektywne badanie palcem, szczególnie, gdy nie istnieje jednoznacznej oceny kanału przepukliny palcem. Niestety często tak wygląda często przepukliny nie da się diagnozować zwykłym badaniem palca. Istnieje również określenie “miękka pachwina´´, która jest zauważana szczególnie u sportowców (często u piłkarze), którzy często skarzą się na ból w pachwinie podczas wykonania ww. sportu, bez jednoznacznego powstania wypuklenia w pachwinie. Miękka pachwina wymaga również leczenie zabiegowe.

Nieleczenie przepukliny pachwinowej może doprowadzić do uwięźnięcia jelita, prowadzącego do zapalenia otrzewnej lub przedziurawienia jelita. Ponieważ stany te bezpośrednio zagrażają życiu, konieczna jest operacja, czasami związana z niebezpieczeństwem życia.

Leczenie przepukliny w Poznaniu

Niezależnie od rodzaju, każda przepuklina może być diagnozowana i poddana leczeniu w naszym Centrum- Proctogin, w Poznaniu. Leczenie to dobierane jest w zależności od typu schorzenia. Plastykę dzieli się najczęściej na dwa typy.

Jeden z nich polega na użyciu siatki i nazywany jest metodą beznapięciową. Jest atrakcyjna z uwagi na najniższy odsetek nawrotów, a dodatkowo daje korzyści związane z szybkim powrotem do pełnej aktywności oraz krótkim czasem rekonwalescencji.

Drugą metodą natomiast jest typ napięciowy, przy którym nie wykorzystuje się siatki, a więc opiera wyłącznie nie wykorzystaniu własnych tkanek. W tym przypadku jednak istnieje duże ryzyko nawrotu schorzenia, a okres powrotu do pełnych sił, znacznie się wydłuża.

W Centrum Proctogin, z uwagi na rodzaje leczenia, rodzaje schorzeń zostały podzielone na trzy kategorie.

 1. Przepukliny pachwinowe, mosznowe i udowe.

Operuje się je metodą Shouldice’a, polegającą na niemal bezbolesnym zeszyciu odpowiednio tkanek kanału pachwinowego, lub metodą Lichtenstein, polegająca na zaopatrzeniu przepuklin siatką, która po przerośnięciu tkanką włóknistą, zapobiega nawrotom schorzenia.

Najlepsza metoda zaopatrzenia przepuklin w naszym Centrum jest to metoda laparoskopowa tkz. TAPP. Jest to metoda minimalna inwazyjna, niepozostawiająca prawie żadnych blizn. Pacjent po takim zabiegu uzyskuje w krótkim czasie swoją aktywność fizyczną. Wyczuwalny ból pozabiegowy jest minimalne!!!

Przy obu operacjach wykonuje się zabiegi w ramach tzw. Chirurgia jednego dnia.

 1. Przepukliny pępkowe i kresy białej.

Niewielkie przepukliny, do ok. 10 cm średnicy, poddawane są zabiegom operacyjnym z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego. Podczas operacji zeszywa się wrota przepukliny – z wykorzystaniem siatki przepuklinowej lub z całkowitą rezygnacją z niej.

W takim przypadku pacjent już po kilku godzinach może opuścić placówkę i udać się do domu.

 1. Przepukliny pooperacyjne.

Małe przepukliny usuwa się analogicznie do poprzednich (pępkowych i kresy białej). W pozostałych przypadkach dobierane jest odpowiednie znieczulenie, odpowiadające miejscu występowania schorzenia oraz stanowi pacjenta.

W przypadku duży przepuklin pępkowych, kresy białej i pooperacyjnej stosujemy nowoczesną metodą laparoskopowa tkz. IPOM. Jest to operacja minimalna inwazyjna z stosowaniem siatki. Po takich zabiegach nawrót przepukliny jest prawie niemożliwy. Bol i obciążenia pooperacyjna jest minimalna. Ta metoda jest o wiele lepsza od tej tkz.“ sublay“ gdzie duży obszar tkanki musi być izolowany aby w tym miejscu włożyć siatkę.

Powikłania pooperacyjne

Podobnie jak w przypadku każdego innego zabiegu operacyjnego, istnieje ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych, np. w postaci:

 • uszkodzenia naczyń krwionośnych,

 • uszkodzenia nerwów znajdujących się w sąsiedztwie przepukliny,

 • pojawienia się zbiorników surowiczych,

 • zakażenia rany pooperacyjnej,

 • zakażenia siatki,

 • ropni wewnętrznych jamy brzusznej,

 • nawrotu przepukliny.

Aby tego uniknąć, należy stosować się do zaleceń lekarza. Najważniejsze jest wstrzymanie się od dźwigania w pierwszym okresie od operacji. Przez maksymalnie 14 dni od zabiegu, obciążenie może wynieść maksymalnie 10 kg i po laparoskopowym zabiegu tylko kilka dni. Równie ważne jest powstrzymanie się od pracy fizycznej, dla ciężko pracujących fizycznie, dlatego wystawiamy odpowiednie zaświadczenie lekarskie, dzięki któremu pacjent będzie mógł spędzić okres rekonwalescencji we własnym domu. Nie należy jednak leżeć całymi dniami w łóżku, ponieważ brak aktywności może spowodować wystąpieniem problemów zakrzepowych. Istotnie jest także noszenie dopasowanej bielizny – zwłaszcza w przypadku przepukliny pachwinowej – która może zmniejszyć ryzyko gromadzenia się krwiaka lub nadmiernego obrzęku.

Jeśli cierpią Państwo na którąś ze wskazanych rodzajów przepukliny i zależy Państwu na tym, aby leczenie przebiegło profesjonalnie i na najwyższym poziomie, zachęcamy do odwiedzania nasz Centrum Proctogin – Poznań. Nie warto zwlekać, ponieważ zbyt długie oczekiwanie może zagrozić Państwa życiu! Zapraszamy!