Leczenie raka jelita grubego

Leczenie raka jelita grubego - Proctogin PoznańRak jelita grubego to pierwotny nowotwór złośliwy wywodzący się z nabłonka błony śluzowej tegoż jelita. Klinicznie wyróżniony jest tutaj rak okrężnicy, czyli najdłuższego i największego odcinka jelita grubego oraz rak odbytnicy; odrębną jednostką kliniczną jest rak kanału i brzegu odbytu. Jeśli chodzi o zapadalność, to stanowi on w świecie drugi co do częstości u kobiet i trzeci u mężczyzn nowotwór złośliwy. Rzadko występuje w młodym wieku, a szczyt zachorowalności przypada po 60 roku życia. W Polsce jest on drugą przyczyną zgonów spowodowanych nowotworami złośliwymi. Jakie są czynniki ryzyka, przyczyny i objawy oraz jak wygląda diagnozowanie i leczenie raka jelita grubego?

Czynniki ryzyka

Jak w większości chorób nowotworowych, tak i w tym przypadku ryzyko zachorowania jest większe u osób, w których rodzinach występowała ta choroba oraz cierpiących na schorzenie Leśniewskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a także u osób z polipami na tym jelicie. Niestety dotyczy to także, co konstatujemy ze smutkiem, także palaczy papierosów i ludzi otyłych. Tego rodzaju konstatacja wynika z tego, że rak jelita grubego i jego późniejsze leczenie wielu z tych ludzi mogłyby ominąć, gdyby prowadzili oni zdrowy tryb życia. Wyodrębnia się dwie główne grupy zachorowań na raka jelita grubego:

 • Zachorowania sporadyczne; nie są one związane ze znanym rodzinnym obciążeniem genetycznym. Wbrew nazwie, do tej grupy przyporządkowana jest większość zachorowań na raka jelita grubego.
 • Zachorowania rodzinne; tego rodzaju zachorowania są spowodowane znaną wadą mutacyjną określonych genów, wywołującą zachorowania nowotworowe w konkretnej rodzinie; w tej grupie liczba zachorowań nie przekracza 15-30 procent wszystkich zachorowań na raka jelita grubego.

Objawy raka jelita grubego

Częstotliwość i intensywność występowania objawów nowotworu jelita grubego są uzależnione od stopnia jego zaawansowania i miejsca jego ulokowania. Tutaj znowu możemy objawy podzielić na dwie grupy:

1. Objawy wczesne. Wśród tych objawów wymienimy:

 • powtarzające się, częste krwawienia z odbytnicy,
 • obecność krwi w stolcu,
 • częste i naprzemienne występowanie zaparć i biegunek,
 • biegunki uporczywe,
 • zmiany w konsystencji, rozmiarach i wyglądzie stolca,
 • częste bóle i skurcze brzucha,
 • bezskuteczne parcie na stolec (czyli często powtarzające się epizody usilnego parcia na stolec, po których nie udaje się go oddać),
 • anemia (wynikająca z powolnego, lecz stałego, ukrytego krwawienia z guza nowotworowego do światła jelita grubego).

2. Objawy późne. Są to objawy typowe dla zaawansowanego nowotworu; tutaj wymienimy m.in.:

 • postępującą utratę masy ciała,
 • brak apetytu,
 • anemię.

Diagnostyka i rozpoznanie raka jelita grubego

Rak jelita grubego jest w prawie stu procentach uleczalny pod warunkiem, że jego leczenie zostanie podjęte w porę. Aby tak się mogło stać, potrzebna jest szybka i trafna diagnoza, a ta z kolei może zostać postawiona wtedy, gdy pacjent zgłosi się do lekarza już w momencie zauważenia wczesnych objawów tej choroby, a które wymieniliśmy wyżej.

Istnieje wiele metod rozpoznawania nowotworów jelita grubego, a o tym, jakie z nich zastosować decyduje lekarz kierując się zgłaszanymi przez pacjenta objawami. Część z tych badań jest przeprowadzana także profilaktycznie u osób zdrowych, u których nie występują żadne niepokojące objawy, a ich celem jest ewentualne wykrycie nowotworu na bardzo wczesnym etapie jego rozwoju. Wśród najważniejszych badań pozwalających na wykrycie nowotworu jelita grubego mamy:

 • Badanie palcem przez kiszkę stolcową. To pozwala lekarzowi wykryć guzy położone w dolnej części jelita grubego.
 • Badanie krwi na obecność antygenu karcynoembrionalnego. Stężenie wymienionego antygenu wskazuje lub wyklucza zmiany nowotworowe.
 • Badanie obecności krwi utajonej w stolcu.
 • Rektoskopia. Jest to badanie endoskopowe jelita grubego na długości około 25 cm, przeprowadzane przy pomocy wziernika optycznego wprowadzanego przez odbyt.
 • Kolonoskopia. Również jest to badanie wziernikowe przy pomocy giętkiego, długiego na 150-180 cm endoskopu pozwalającego na ogląd całego jelita grubego.
 • Kolonoskopia wirtualna. To badanie polega na podaniu przez odbyt powietrza do światła jelita grubego i wykonaniu tomografii komputerowej.
 • Wlew kontrastowy jelita grubego. W tym przypadku dodatkowo, oprócz powietrza, wprowadza się do światła jelita grubego środek kontrastowy, po czym wykonuje się serię zdjęć rentgenowskich.

Leczenie raka jelita grubego – metody

O wyborze metody leczenia raka jelita grubego decyduje stopień zaawansowania choroby i umiejscowienie zmian nowotworowych. Podstawową i najefektywniejszą metodą jest tutaj zabieg operacyjny, chociaż trzeba podkreślić, że nie zawsze jest on możliwy do wykonania. Czasem musi on zostać odłożony w czasie, aż do zakończenia innych, wstępnych metod leczenia. W przypadku małego nowotworu, ograniczonego do niewielkiego polipa wystarcza wycięcie samego guza bez usuwania fragmentu jelita. Taki zabieg przeprowadza się laparoskopowo lub endoskopowo. Jednak w większości przypadków leczenie raka jelita grubego polega na wycięciu, w znieczuleniu ogólnym, guza wraz z fragmentem tego jelita. W przypadku zaawansowanego nowotworu z naciekami na sąsiednie organy może być konieczna operacja wielonarządowa. Często przed operacją, aby stała się ona bardziej skuteczną, stosuje się chemioterapię lub radioterapię w celu zmniejszenia masy guza. W niektórych przypadkach w czasie operacji jelita grubego konieczne staje się założenie tzw. stomii inaczej nazywanej sztucznym odbytem, które może być rozwiązaniem czasowym, ale i ostatecznym w trudniejszych przypadkach. WW. terapia usuwa tylko objawy choroby anizeli przyczyna. Medycyna komplementarna uzpelnia ww. terapii. Aby zapobiegac nawrot choroby koniecznie jest zmiana stylu zycia, stosowanie odpowiednia diete i poprawienie stylu zycia.

W centrum Proctogin z wspolpraca z Klinika Med Polonia i z innymi Klinikami w Poznaniu ww. terapia konwencjonalna jest mozliwa. Opieka nad pacjentem od czasu diagnozy, przez terapię, konwalesensję i dalszej profylaktyki odbywa się pod naszą opieką. Koordynujemy wszystkie etapy terapii, więc pacjent może byc odciażony psychycznie od niepotrzebynch stresów załatwień.  W razie potrzeby ta terapia może odbywa się w Niemczech. Istnieje również możliwości zastosowania terapię bioimmunologiczną, która polega na tym, że na podstawie komórkowym, możliwe jest zablokowanie niektórych szlaków signałów komórkowych lub z aktywować niektóre. Z naszego doświadczenia udało nam się już zatrzymać chorobę i przewrócić stan zdrowia pocjentów już skazanych na leczenie tylko paliatywne.

Zapraszamy

Bardzo ważne: W naszym Centrum Proctogin-Poznań nie prowadzimy żadnej terapii przyczynowej chorób  autoimmunologicznych lub nowotworowych przez podanie leków chemioterapeutycznych lub innych leków bioimmunologicznych ze względu na restrykcyjne prawo polskie, które musimy przestrzegać! Terapia bioimmunologiczna jest dozwolona w większości krajów cywilizowanych na całym świecie, wsród nich rownież Niemcy. Z tego powodu ta terapia bioimmunologiczna tych chorób przewlekłych odbywa się dla nas w Berlinie, w naszym Centrum Proctogin – Eiswerder Str. 20A, 13585 Berlin po wstępnej rejestracji pod numerem telefonu 00493055517818 lub przez email : info@proctogin.de. W Polsce może tylko odbywać się konsultacja informacyjna, ale na pewno nie nastąpi żadna terapia w tym kierunku. Ta terapia immuno-biologiczna jest w zasadzie bezpieczna i generalnie nie przeszkadza w niczym oczekiwanymi efektom terapeutyczymi chemio- radioterapicznym lub innym lekom stosowane w terapii tych przewlekłych chorób, Terapia bio immunologiczna  może wręć w tym wspierać. W żadnym wypadku nie sprzedajemy nikomu żadnych leków i nie uczęstniczymy w ich handlu. Do tego są apteki i hurtownie farmaceutyczne. Zajmujemy się w Polsce tylko i wyłącznie działaniem lecznyczym zwiążanym z naszą specjalizacją i profesją, czyli chirugią i koloproktologią!