Leczenie raka jelita grubego

Rak jelita grubego to pierwotny nowotwór złośliwy wywodzący się z nabłonka błony śluzowej tegoż jelita. Klinicznie wyróżniony jest tutaj rak okrężnicy, czyli najdłuższego i największego odcinka jelita grubego oraz rak odbytnicy; odrębną jednostką kliniczną jest rak kanału i brzegu odbytu. Jeśli chodzi o zapadalność, to stanowi on w świecie drugi co do częstości u kobiet i trzeci u mężczyzn nowotwór złośliwy. Rzadko występuje w młodym wieku, a szczyt zachorowalności przypada po 60 roku życia. W Polsce jest on drugą przyczyną zgonów spowodowanych nowotworami złośliwymi. Jakie są czynniki ryzyka, przyczyny i objawy oraz jak wygląda diagnozowanie i leczenie raka jelita grubego?

Czynniki ryzyka

Jak w większości chorób nowotworowych, tak i w tym przypadku ryzyko zachorowania jest większe u osób, w których rodzinach występowała ta choroba oraz cierpiących na schorzenie Leśniewskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a także u osób z polipami na tym jelicie. Niestety dotyczy to także, co konstatujemy ze smutkiem, także palaczy papierosów i ludzi otyłych. Tego rodzaju konstatacja wynika z tego, że rak jelita grubego i jego późniejsze leczenie wielu z tych ludzi mogłyby ominąć, gdyby prowadzili oni zdrowy tryb życia. Wyodrębnia się dwie główne grupy zachorowań na raka jelita grubego:

 • Zachorowania sporadyczne; nie są one związane ze znanym rodzinnym obciążeniem genetycznym. Wbrew nazwie, do tej grupy przyporządkowana jest większość zachorowań na raka jelita grubego.
 • Zachorowania rodzinne; tego rodzaju zachorowania są spowodowane znaną wadą mutacyjną określonych genów, wywołującą zachorowania nowotworowe w konkretnej rodzinie; w tej grupie liczba zachorowań nie przekracza 15-30 procent wszystkich zachorowań na raka jelita grubego.

Objawy raka jelita grubego

Częstotliwość i intensywność występowania objawów nowotworu jelita grubego są uzależnione od stopnia jego zaawansowania i miejsca jego ulokowania. Tutaj znowu możemy objawy podzielić na dwie grupy:

1. Objawy wczesne. Wśród tych objawów wymienimy:

 • powtarzające się, częste krwawienia z odbytnicy,
 • obecność krwi w stolcu,
 • częste i naprzemienne występowanie zaparć i biegunek,
 • biegunki uporczywe,
 • zmiany w konsystencji, rozmiarach i wyglądzie stolca,
 • częste bóle i skurcze brzucha,
 • bezskuteczne parcie na stolec (czyli często powtarzające się epizody usilnego parcia na stolec, po których nie udaje się go oddać),
 • anemia (wynikająca z powolnego, lecz stałego, ukrytego krwawienia z guza nowotworowego do światła jelita grubego).

2. Objawy późne. Są to objawy typowe dla zaawansowanego nowotworu; tutaj wymienimy m.in.:

 • postępującą utratę masy ciała,
 • brak apetytu,
 • anemię.

Diagnostyka i rozpoznanie raka jelita grubego

Rak jelita grubego jest w prawie stu procentach uleczalny pod warunkiem, że jego leczenie zostanie podjęte w porę. Aby tak się mogło stać, potrzebna jest szybka i trafna diagnoza, a ta z kolei może zostać postawiona wtedy, gdy pacjent zgłosi się do lekarza już w momencie zauważenia wczesnych objawów tej choroby, a które wymieniliśmy wyżej.                                                                                                                                                                        Istnieje wiele metod rozpoznawania nowotworów jelita grubego, a o tym, jakie z nich zastosować decyduje lekarz kierując się zgłaszanymi przez pacjenta objawami. Część z tych badań jest przeprowadzana także profilaktycznie u osób zdrowych, u których nie występują żadne niepokojące objawy, a ich celem jest ewentualne wykrycie nowotworu na bardzo wczesnym etapie jego rozwoju. Wśród najważniejszych badań pozwalających na wykrycie nowotworu jelita grubego mamy:

 • Badanie palcem przez kiszkę stolcową. To pozwala lekarzowi wykryć guzy położone w dolnej części jelita grubego.
 • Badanie krwi na obecność antygenu karcynoembrionalnego. Stężenie wymienionego antygenu wskazuje lub wyklucza zmiany nowotworowe.
 • Badanie obecności krwi utajonej w stolcu.
 • Rektoskopia. Jest to badanie endoskopowe jelita grubego na długości około 25 cm, przeprowadzane przy pomocy wziernika optycznego wprowadzanego przez odbyt.
 • Kolonoskopia. Również jest to badanie wziernikowe przy pomocy giętkiego, długiego na 150-180 cm endoskopu pozwalającego na ogląd całego jelita grubego.
 • Kolonoskopia wirtualna. To badanie polega na podaniu przez odbyt powietrza do światła jelita grubego i wykonaniu tomografii komputerowej.
 • Wlew kontrastowy jelita grubego. W tym przypadku dodatkowo, oprócz powietrza, wprowadza się do światła jelita grubego środek kontrastowy, po czym wykonuje się serię zdjęć rentgenowskich.

Leczenie raka jelita grubego – metody

O wyborze metody leczenia raka jelita grubego decyduje stopień zaawansowania choroby i umiejscowienie zmian nowotworowych. Podstawową i najefektywniejszą metodą jest tutaj zabieg operacyjny, chociaż trzeba podkreślić, że nie zawsze jest on możliwy do wykonania. Czasem musi on zostać odłożony w czasie, aż do zakończenia innych, wstępnych metod leczenia. W przypadku małego nowotworu, ograniczonego do niewielkiego polipa wystarcza wycięcie samego guza bez usuwania fragmentu jelita. Taki zabieg przeprowadza się laparoskopowo lub endoskopowo. Jednak w większości przypadków leczenie raka jelita grubego polega na wycięciu, w znieczuleniu ogólnym, guza wraz z fragmentem tego jelita. W przypadku zaawansowanego nowotworu z naciekami na sąsiednie organy może być konieczna operacja wielonarządowa. Często przed operacją, aby stała się ona bardziej skuteczną, stosuje się chemioterapię lub radioterapię w celu zmniejszenia masy guza. W niektórych przypadkach w czasie operacji jelita grubego konieczne staje się założenie tzw. stomii inaczej nazywanej sztucznym odbytem, które może być rozwiązaniem czasowym, ale i ostatecznym w trudniejszych przypadkach. WW. terapia usuwa tylko objawy choroby anizeli przyczyna. Medycyna komplementarna uzpelnia ww. terapii. Aby zapobiegac nawrot choroby koniecznie jest zmiana stylu zycia, stosowanie odpowiednia diete i poprawienie stylu zycia.

W centrum Proctogin z wspolpraca z Klinika Med Polonia i z innymi Klinikami w Poznaniu ww. terapia konwencjonalna jest mozliwa. Opieka nad pacjentem od czasu diagnozy, przez terapię, konwalesensję i dalszej profylaktyki odbywa się pod naszą opieką. Koordynujemy wszystkie etapy terapii, więc pacjent może byc odciażony psychycznie od niepotrzebynch stresów załatwień.  W razie potrzeby ta terapia może odbywa się w Niemczech. Istnieje również możliwości zastosowania terapię bioimmunologiczną, która polega na tym, że na podstawie komórkowym, możliwe jest zablokowanie niektórych szlaków signałów komórkowych lub z aktywować niektóre. Z naszego doświadczenia udało nam się już zatrzymać chorobę i przewrócić stan zdrowia pocjentów już skazanych na leczenie tylko paliatywne.

Jeżeli borykasz sie z ww. chorobami, zapraszam .

Proctogin Chirurgie und Proktologie – Bioimmuntherapii  Berlin.

Telefon do kontaktu-00493055517118.

Od pon. do  śr.  on godz. 10 00 -15 00