Laserowa operacja kończyn dolnych

Schyłek roku, czyli okres jesienno-zimowy, to najlepsza pora na wykonanie laserowej operacji kończyn dolnych. W tym czasie najwięcej osób decyduje się na tego typu zabiegi, przede wszystkim z uwagi na brak słońca. Promienie słoneczne mogą bowiem negatywnie wpływać na organizm pacjenta, który przeszedł zabieg z użyciem lasera. Do najczęstszych, najbardziej powszechnych operacji tego typu należy m.in. usunięcie żylaków nóg.

Przed zabiegiem

Zanim lekarz zdecyduje, że potrzebna będzie laserowa operacja kończyn dolnych, przeprowadza z pacjentem kompleksowy wywiad dotyczący stanu jego zdrowia oraz stylu życia. Niezbędne jest także poddanie ocenie układu żylnego pacjenta. Stosując metodę dopplerowską, ocenia się jego wydolność. W przypadku pozytywnych wyników, lekarz z pacjentem mogą wspólnie zdecydować o przeprowadzeniu laserowej operacji kończyn dolnych. Wówczas pacjent otrzymuje od specjalisty wskazówki dotyczące odpowiedniego przygotowania do zabiegu.

Laserowa operacja kończyny dolnej

Zabiegi laserowe przeprowadzane są zazwyczaj dość szybko, z uwagi na mało skomplikowany charakter i możliwość błyskawicznego rozwiązania zaistniałego problemu medycznego. Mimo to, konieczne jest wykonanie ich w warunkach sali operacyjnej. Laserowa operacja kończyn dolnych, przeprowadzana przez specjalistów w celu obkurczenia żył, trwa maksymalnie parę godzin od momentu podania leków przeciwbólowych. Dzieli się ją na 3 główne etapy: godzinę przed operacją, właściwy zabieg i krótki okres bezpośrednio po operacji.
Przed zabiegiem pacjentowi podaje się lek przeciwbólowy, wzmacniany następnie znieczuleniem miejscowym. Zadaniem płynu znieczulającego jest także dodatkowe obkurczenie żył.
Po zakończeniu zabiegu nie ma konieczności, aby pacjent spędził noc w szpitalu – może on swobodnie opuścić placówkę jeszcze tego samego dnia. Nie ma także potrzeby dodatkowej rehabilitacji czy dłuższego odpoczynku, dzięki czemu pacjent może wrócić do aktywności już kolejnego dnia po zabiegu. Co więcej, większość pacjentów nie skarży się na ewentualny ból w okolicach operowanych naczyń, krwiaki lub oparzenia skórne i podskórne. Jedyne wskazanie pozabiegowe to noszenie przez około miesiąc specjalnych pończoch uciskowych wzmacniających efekty laserowego zabiegu.

Sposoby laserowych operacji kończyn dolnych

Istnieje kilka metod laserowego operowania kończyn dolnych. Wśród nich wyróżnia się najważniejsze sposoby, takie jak:

 1. stripping głównego pnia żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej,
 2. ablację z użyciem światła laserowego,
 3. klasyczną operację,
 4. operację laserową.

Warto zaznaczyć, że coraz częściej odchodzi się od standardowych metod chirurgicznych. Powodem jest dłuższy okres rekonwalescencji niż w pozostałych przypadkach. Podczas klasycznej operacji, a właściwie tuż po jej wykonaniu, istnieje ryzyko pojawienia się krwiaków w kanałach usuniętych żył lub miejscach po żylakach. Nie tylko nie wygląda to estetycznie, ale dodatkowo może powodować większy ból u pacjenta. Jednak niektórzy doświadczeni chirurdzy specjalizujący się w tego typu zabiegach wykonują je na najwyższym poziomie. Wówczas może to być ratunek dla tych osób, które z różnych przyczyn nie są w stanie poddać się ostatniemu typowi leczenia. Operując laserowo, bo o tym właśnie mowa, lekarz zamyka światło głównej żyły układu powierzchownego nogi, wykorzystując wysoką temperaturę wydzielaną przez laser. W ten sposób ściany uszkodzonych naczyń kurczą się, a potem włóknieją – w efekcie żyła zamyka się. Jeśli zastanawiasz się, co dzieje się z funkcjami, za które do tej pory odpowiedzialna była zamykana żyła – nie musisz się obawiać. Pozostałe naczynia krwionośne na tyle szybko dostosowują się do nowej sytuacji, że zaczynają przejmować zadanie usuniętego przewodu krwi.

Powikłania pooperacyjne

Choć niewiele jest przypadków ewentualnych powikłań pooperacyjnych, to jednak istnieje ryzyko ich wystąpienia. Przed decyzją o poddaniu się zabiegowi z wykorzystaniem lasera warto zapoznać się z ich listą. Do najgroźniejszych efektów ubocznych laserowej operacji kończyny dolnej należą:

 • zatory płucne,
 • perforacje naczyń krwionośnych,
 • stany zapalne żył,
 • krwiak,
 • infekcje,
 • zaburzenia odczuwania w wyniku uszkodzenia nerwów,
 • obrzęki,
 • skurcze naczyń krwionośnych,
 • krwotoki,
 • oparzenia skóry,
 • martwica skóry,
 • bóle pooperacyjne.

Profilaktyka

Na sam koniec warto zastanowić się, co takiego należy robić, aby uniknąć żylaków? Przede wszystkim zadbać o odpowiednią aktywność ruchową, która zapewni ciału częste zmiany pozycji – a zwłaszcza ruch nóg. Wskazane są zatem ćwiczenia typu cardio, a niekoniecznie sporty siłowe. Zaobserwowano, że ludzie zdecydowanie zbyt mało czasu spędzają w ruchu, co może przyczyniać się właśnie do powstawania żylaków kończyn dolnych.
Dodatkowe zagrożenie może powodować nieodpowiednie, wysokie obuwie, obcisłe ubrania, ale też gorące kąpiele czy solarium. Właśnie dlatego należy zapewnić nogom komfort i swobodę.

Jeżeli zastanawiasz się nad zabiegiem laserowego usuwania żylaków kończyn dolnych, koniecznie zasięgnij porady specjalisty. Wspólnie ustalicie, czy istnieje możliwość przeprowadzenia takiej operacji.