Krwawienie z odbytu – leczenie

Ponieważ organizm ludzki funkcjonuje w sposób dynamiczny, zdolny jest do samodzielnego wysyłania sygnałów o potencjalnych zagrożeniach i zmianach. Poszczególne narządy same nadają znaki ostrzegawcze o tym, że rozpoczęły batalię z infekcjami, chorobami czy poważniejszymi schorzeniami. Ignorowanie tego typu alarmów to najgorsze rozwiązanie, prowadzące nie tylko do utraty zdrowia, ale i – w niektórych przypadkach – życia. Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek zmiany, np. wysypki, znamiona, a zwłaszcza krwawienie z odbytu – koniecznie zgłoś się do specjalisty, który podejmie odpowiednie leczenie.

Przyczyna krwawienia z odbytu - Proctogin Poznań

Choroby proktologiczne

W przypadku chorób proktologicznych łatwo jest zidentyfikować wszelkie objawy. Nie sposób funkcjonować z nimi jak do tej pory, ponieważ wyraźnie utrudniają życie. Zazwyczaj pierwszym objawem sygnalizującym o chorobach przewodu pokarmowego są plamy krwi pozostawiane na papierze toaletowym. Wskazują one na przerwanie ciągłości błony śluzowej. Jeżeli chodzi o przyczyny takich objawów – może być ich wiele: od przyczyn mechanicznych, przez chemiczne, biologiczne, aż po funkcjonalne. Do najczęstszych przyczyn krwawienia z odbytu, należą:

 • ostre otarcie twardego stolca o kanał odbytu (w trakcie defekacji),
 • uchyłki esicy,
 • ostre stany zapalne jelit,
 • choroba Leśniowskiego-Crohna,
 • wrzodziejący stan zapalny jelita grubego,
 • zmiany naczyniowe – angiodysplazje,
 • wgłobienia jelit,
 • choroba pasożytnicza,
 • wrzód żołądka lub dwunastnicy,
 • hemoroidy – żylaki odbytu,
 • szczelina odbytu,
 • nowotwór,
 • polip,
 • guz.

Właśnie dlatego, że powodów krwawienia może być tak wiele, konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistą. Dopiero on może zdecydować o dalszym leczeniu i podjąć kroki, które pomogą pacjentowi odzyskać prawidłowe samopoczucie. Krwawienie z odbytu nie musi sygnalizować poważnej choroby, takiej jak nowotwór jelita grubego, jednak jak najbardziej istnieje takie ryzyko. Nie należy zatem zwlekać z diagnozą, by nie doprowadzić do wyniszczenia organizmu.

Krwawienie z odbytu leczenie - Proctogin Poznań

Krwawienie z odbytu

O krwawieniu z odbytu można mówić w momencie, kiedy w kale obserwuje się świeżą krew lub jej skrzepy. Na podstawie tego, czy krew zauważymy na papierze toaletowym, w muszli klozetowej czy w samym stolcu, możliwa jest ocena źródła krwawienia.

Przyczyny krwawienia z odbytu

Najczęstszą przyczyną krwawienia z odbytu są hemoroidy. Jednak niekiedy jest to oznaka poważnej choroby, której mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak bóle, biegunka, zaburzenia pasażu jelitowego, gorączka, świąd odbytu, spadek wagi, wymioty, osłabienie, brak apetytu, anemia itp. Oprócz krwi, na papierze toaletowym chory może zaobserwować także czarne, smoliste plamy. Warto zaznaczyć, że barwy te zmieniają się w zależności od etapu leczenia.
Ponieważ nie od razu wiadomo, z jakiego powodu dochodzi do krwawienia, niezbędna jest konsultacja lekarska. Specjalista stwierdzi, jakie jest źródło krwawienia i na podstawie objawów, zleci konkretne badania. Ich celem jest nie tylko potwierdzenie potencjalnej choroby, ale też wykluczenie pozostałych schorzeń. Choroby te mogą bowiem występować równocześnie.

Krwawienie z odbytu – leczenie

W przypadku zaobserwowania krwawienia z odbytu należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który wykona badanie kontrolne jelita grubego. Najpierw specjalista przeprowadzi wywiad, w celu ustalenia długości oraz obfitości krwawienia. Jeśli jest ono bardzo obfite, może przybrać formę krwotoku, a co za tym idzie – powodować bladość skóry, tachykardię i ogólne osłabienie. Jeśli krwawienie jest intensywne, należy najpierw zatamować krew i uzupełnić płyny, aby ustabilizować pacjenta. W dalszej kolejności przechodzi się do badań właściwych. Zazwyczaj wykonuje się badanie per rectum, niekiedy uzupełniane ano- lub rektoskopem. Poprzez badanie per rectum możliwe jest wykrycie chorób hemoroidalnych, szczelin odbytu, nowotworu czy polipu odbytu zlokalizowanego w ostatnim odcinku odbytnicy. U osób poniżej 40. roku życia, u których zdiagnozuje się chorobę hemoroidalną, w tym momencie można zakończyć diagnozowanie. W pozostałych przypadkach natomiast istnieje podejrzenie poważniejszych chorób. Stąd konieczność wykonania kolonoskopii lub innych badań obrazowych, laboratoryjnych czy mikrobiologicznych – w przypadku podejrzenia infekcji.

W zależności od diagnozy, stosuje się inne metody leczenia. Jeśli rozpoznanie dotyczy choroby hemoroidalnej, rozpoczyna się leczenie stosowanymi miejscowo środkami, np. maściami. Zmiany takie jak żylaki odbytu mogą kwalifikować się do zabiegów chirurgicznych. W przypadku krwawienia z uchyłków problem zwykle ma charakter okresowy, dlatego rzadko kiedy wymaga on operacji. Choroby zapalne leczy się środkami farmakologicznymi. Łagodniejsze zmiany nowotworowe, tj. polipy lub gruczolaki, a także zmiany naczyniowe, zwykle wymagają zabiegów endoskopowych. Jeśli natomiast stwierdzono nowotwór jelita grubego, niezbędna będzie interwencja chirurgiczna.

U osób, które zmagają się z problemem krwawienia z odbytu, niezwykle ważna jest informacja o ewentualnym zażywaniu środków zaburzających krzepnięcie. Do takich należą kwas acetylosalicylowy lub antywitamina K. Leki te zmieniają intensywność krwawienia, dlatego niekiedy konieczne jest ich odstawienie – oczywiście wcześniej zweryfikowane przez lekarza.

Co jeśli nie zdecydujesz się na leczenie?

Dlaczego tak ważne jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia? Ponieważ krwawienie z odbytu może prowadzić do szeregu groźnych powikłań. Pierwszy to niedokrwistość, spowodowana najczęściej przewlekłym lub intensywnym krwawieniem z odbytu. W takim przypadku konieczne jest zatamowanie krwi, znalezienie przyczyny podrażnienia oraz wsparcie organizmu żelazem połączonym z witaminą C – tak, aby szybciej się wchłonęło. Jednak powikłania mogą być znacznie poważniejsze. Krwawienie z odbytu, sygnalizujące nowotwór jelita grubego, powinno być natychmiastowo zdiagnozowane. W przeciwnym razie pacjent narażony jest na ogromny ból, utratę masy ciała, wyniszczenie organizmu, a nawet przerzuty na inne narządy.

Kolonoskopie-262x300