Bezbolesna Kolonoskopia – badanie z usunięciem polipów

Co to jest kolonoskopia?

Endoskopowy obraz wnętrza jelita grubego bądź pobranie wycinka błony śluzowej w celu przeprowadzenia badań histopatologicznych – nazywane jest fachowo w środowisku medycznym kolonoskopią. Kolonoskop, czyli urządzenie za pomocą którego przeprowadza się badanie, ma grubość palca wskazującego. Wprowadzany jest do wnętrza ciała następującą drogą: bańka odbytnicy – esica – okrężnica zstępująca – poprzecznica – okrężnica wstępująca – zastawka krętniczo-kątnicza. Zazwyczaj przeprowadza się ją przy okazji podejrzeń oraz takich zabiegów, jak:

 • usuwanie polipów,
 • tamowanie krwotoków w końcowym odcinku przewodu pokarmowego,
 • poszerzanie zwężeń jelitowych,
 • udrażnianie dolnych odcinków przewodu pokarmowego, podczas leczenia nowotworowego,
 • nowotwory jelita grubego,
 • anemia wywołana zbyt niskim poziomem żelaza,
 • uchyłki jelita grubego,
 • stany zapalne i choroby jelit.

Zalety badania

Ponieważ kolonoskopia jest bezbolesna, a samo badanie nie jest inwazyjne dla organizmu, daje możliwość bezpiecznego wycinania polipów czy pozostałych ciał obcych ze ścian jelita grubego bez zagrożenia powikłań. Co więcej – zabieg ten zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowalności na raka jelita grubego, będącego jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Ignorowane polipy mogą spowodować niedrożność przewodu pokarmowego, krwotoki czy stany zapalne, w wyniku czego choremu grozi bakteryjne zapalenie otrzewnej, stanowiące zagrożenie dla życia.

W przypadku przedostania się do organizmów bliżej niezidentyfikowanych odpadków, kolonoskopia daje także możliwość dokładnego obejrzenia ciała obcego, a następnie jego usunięcia z jelita grubego. W wielu przypadkach zabieg taki pozwala na uniknięcie obciążającej organizm chirurgii.

Przeciwwskazania do przeprowadzenia kolonoskopii:

 • choroby zapalne jelita grubego,
 • objawy zapalne otrzewnej,
 • perforacja przewodu pokarmowego,
 • choroby serca i płuc,
 • ostra niewydolność oddechowa,
 • ciąża,
 • zakrzepica krwi.

Przed przystąpieniem do badania

Przed właściwym badaniem kolonoskopowym konieczne jest tygodniowe przygotowanie się. Po uprzedniej konsultacji z lekarzem, przez ten tydzień nie należy przyjmować takich środków jak: suplementy żelaza, leki antyagregacyjne lub przeciwzakrzepowe. W tym czasie specjalista może zalecić zażywanie substytutów, w pełni bezpiecznych dla organizmu.

Kolejny warunek to zmiana diety. Należy kategorycznie wyeliminować owoce pestkowe (m.in. kiwi, truskawki, winogron), pieczywo ziarniste, musli, siemię lniane, mak, czerwone buraki. Te ostatnie barwią śluzówkę jelita, w wyniku czego mogą fałszować wyniki badań.

Na 3 dni przed badaniem nie należy spożywać żadnych posiłków. W tym czasie dieta powinna uwzględniać wyłącznie płyny, tj. kawę, herbatę, wodę, soki bez miąższu i zupy-kremy.

W przeddzień badania konieczne będzie ograniczenie się wyłącznie do śniadania – bez napojów gazowanych czy mleka. Śniadanie należy spożyć maksymalnie do godziny 14. Później przyjmuje się wyłącznie Fortrans. To specjalny środek, który rozpuszcza się w niegazowanej wodzie. Przez 6 godzin należy wypić 4 litry roztworu.

Badanie z anestezjologiem

Zazwyczaj – zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na cukrzycę – badanie przeprowadza się rano. Czas trwania to maksymalnie 40 minut. Kolonoskopia nie jest badaniem bolesnym, a pacjenci zazwyczaj tolerują ją bardzo dobrze.

Przed badaniem lekarz powinien przeprowadzić wywiad z pacjentem. Konieczne jest poinformowanie specjalisty o takich problemach jak:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • nasilone objawy chorób niedokrwiennych serca,
 • tętniak aorty,
 • skaza krwotoczna,
 • ciąża,
 • miesiączka z krwawieniem,
 • alergia na leki,
 • jaskra,
 • choroby psychiczne,
 • inne dolegliwości.

Badanie rozpoczyna się od zmiany odzieży na specjalne ubranie ochronne. Pacjent kładziony jest na leżance. Najwygodniejsza pozycja, w jakiej przeprowadzana jest kolonoskopia, to lewy bok, z kolanami przyciągniętymi pod brodę. Zanim zostanie wprowadzony endoskop, lekarz sprawdza okolicę dolnego odcinka przewodu pokarmowego pod kątem ewentualnych przetok, ropni czy guzków krwawniczych. Następnie nakłada żel znieczulający o działaniu miejscowym i przeprowadza badanie per rectum. Dzięki temu kolonoskopia jest bezbolesna.

Jedyny dyskomfort odczuwany przez pacjentów może być spowodowany powietrzem, które jest wdmuchiwane do jelit podczas przesuwania kolonoskopu. Jeśli w trakcie badania gazy czy płyny przedostaną się na zewnątrz, nie należy odczuwać skrępowania – ta sytuacja jest całkowicie normalna i z pewnością nie zaskoczy lekarza, który przeprowadza badanie.

W klinice Proctogin Poznań można poddać się bezbolesnej kolonoskopii z wykorzystaniem znieczulenia ogólnego – podawanego dożylnie przez anestezjologa. Pacjent wybudza się już po kilkunastu minutach od badania, gdyż jest ono bardzo płytkie. Jednak po zabiegu konieczne jest skonsultowanie się z anestezjologiem. Pacjent opuszcza klinikę po około 2 godzinach od zabiegu, najlepiej w towarzystwie osoby bliskiej, która go odbiera. Po znieczuleniu ogólnym, zakazane jest prowadzenie samochodu aż do 12 godzin po zabiegu, z powodu ryzyka spowolnienia zdolności reakcji. Dlatego ważne jest, aby kolonoskopia z anestezjologiem była przeprowadzona na pacjentach, którzy mają zapewniony odbiór z kliniki.

Kolonoskopia z usunięciem polipów i ciał obcych z jelita grubego

Kolonoskopia, której celem jest usunięcie polipów oraz ciał obcych znajdujących się w jelicie grubym, przebiega podobnie jak podstawowa wersja badania. Pacjenta kładzie się na lewym boku, a jego kolana podciąga się w stronę brody. Wprowadzony przez dolnego odcinka przewodu pokarmowego endoskop puszczany jest przez odbytnicę do jelit. W momencie znalezienia polipa, usuwa się go dodatkowymi narzędziami, wprowadzanymi przez roboczy kanał kolonoskopu, wykonując polipektomię. Zabieg ten przeprowadzany jest w trybie nagłym, dlatego technika zależy od lokalizacji ciała obcego i warunków fizycznych pacjenta.

Kolonoskopia z usunięciem polipów przebiega różnie, w zależności od rozmiaru narośli. Polipy o rozmiarze do 1 cm usuwa się zwykłymi kleszczami lub kleszczami wyposażonymi z funkcję elektrokoagulacji. Pozwalają one na przyżeganie tkanek prądem elektrycznym, co daje możliwość destrukcji tkanek będących podstawą polipa. W tym przypadku rośnie możliwość całkowitego wycięcia zmiany i minimalizuje się prawdopodobieństwo krwotoku. Większe zmiany, które przekraczają 1 cm, usuwa się pętlami – okrągłymi lub heksagonalnymi, które również posiadają możliwość elektrokoagulacji. Kiedyś usuwano je chirurgicznie – dziś jednak wykonuje się to na dwa sposoby, w każdym wykorzystując endoskop. Pierwszy to wycinanie w całości – a drugi we fragmentach.

Przed przystąpieniem do kolonoskopowego usunięcia, pod podstawy polipa wstrzykuje się płyn – np. roztwór soli fizjologicznej, który uniesie go nieco. W ten sposób tworzy się poduszeczkę ochronną dla warstw mięśniowych. Unika się ryzyka perforacji lub zdeformowania tkanek znajdujących się poniżej śluzówki jelit. Wycięty polip pobierany jest w celu badań histopatologicznych. Kolonoskopia jest całkowicie bezbolesna.

Skutki kolonoskopii

Bezpośrednio po badaniu możliwe jest odczuwanie nieprzyjemnych wzdęć, które utrzymują się przez różny czas, w zależności od indywidualnych predyspozycji osób badanych. Wszystko dlatego, że podczas kolonoskopii wraz z urządzeniem do jelit wprowadzane jest powietrze. Całkowite pozbycie się go możliwe jest poprzez wydalanie zalegających gazów. Jeżeli jednak wzdęcia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i są naprawdę uciążliwe dla pacjentów, można zażyć odpowiednie leki rozkurczowe, które przywrócą normalne funkcjonowanie. Jeśli pacjent wyjątkowo uskarża się na efekty badań, można wprowadzić specjalną kankę stymulującą zwieracze.

Gastroskopia kolonoskopia z pewnością może podrażnić jelita, stąd ewentualne biegunki. Luźny stolec to także efekt Fortransu, który przyjmuje się przed kolonoskopią w celu rozrzedzenia zalegających resztek pokarmowych. Dodatkowo obserwuje się takie dolegliwości jak:

 • gorączka,
 • twardy brzuch,
 • zaburzona perystaltyka,
 • całkowity brak perystaltyki.

W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Możliwe, że będą potrzebne dodatkowe środki farmakologiczne.

Gastroskopia kolonoskopia Poznań

Kolonoskopię w mieście Poznań, bez lub z pomocą anestezjologa, przeprowadza się w dwóch rodzajach ośrodków – szpitalach publicznych oraz placówkach prywatnych. W każdym z tych miejsc badanie przeprowadzane jest w podobny sposób. Ponieważ kolonoskopia jest badaniem o dużej popularności – pozwala bowiem diagnozować rozmaite choroby jelit, korzystając z usług lekarzy prywatnych z pewnością data badania będzie bliższa, aniżeli w drugim przypadku.

Placówka Proctogin – Centrum Miednicy mniejszej w Poznaniu to doskonałe miejsce, w którym fachowcy przeprowadzają bezbolesną kolonoskopię z anestezjologiem, zapewniając pacjentom wysokie standardy badań przeprowadzanych przez specjalistów chirurgów-koloproktologów. Serdecznie zapraszamy na badanie do Poznania! Możliwa także kolonoskopia z usunięciem polipów.

Proctogin Poznań – zadbaj o swoje zdrowie.