Kłykciny kończyste leczenie, laserowe usunięcie

Przenoszony drogą płciową groźny wirus HPV jest niezwykle niebezpieczny dla zdrowia. Z jakiego powodu? Otóż różne gatunki wirusa mogą spowodować rozwój chorób. Najczęstszym problemem osób, które zostały zarażone wirusem HPV, są powstałe w efekcie – kłykciny kończyste, nazywane także brodawkami płciowymi. Dowiedz się więcej o sposobach ich rozpoznawania oraz o tym, jak przebiega kompleksowe leczenie kłykcin kończystych.

Rozwój choroby

Kłykciny kończyste - laserowe usunięcie, leczenie - Proctogin Poznań

Każda metoda kontaktu seksualnego z nosicielem wirusa HPV, czy to stosunek oralny, analny, czy waginalny, może doprowadzić do zarażenia wirusem. Choroba rozwija się z reguły przez około 1-8 miesięcy po stosunku z nosicielem wirusa HPV. Niezależnie od szybkości rozwoju choroby, pierwsze skutki można zaobserwować po 3 miesiącach. Mężczyźni mogą mieć problemy ze stulejką, środkowym odcinkiem penisa, moszną bądź napletkiem.

Kłykciny kończyste kształtem przypominają nieco płaskie lub olbrzymie kalafiory, rozwijające się pod wpływem wilgoci i ciepła. Kobiety mogą zauważyć bardziej intensywny rozwój w okresie ciąży, gdyż stymulująco działa na nie progesteron. W przypadku, kiedy brodawki wyrastają na ścianie waginy, konieczna będzie interwencja chirurgiczna. W przeciwnym razie kłykciny mogą uniemożliwić naturalny poród, blokując kanały rodne.

Na rozwój kłykcin kończystych narażone są również dzieci. W ich przypadku brodawki pojawiają się w wyniku niezbyt dokładnej higieny intymnej, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka – zarówno wśród najmłodszych, jak i starszych osób.

Na szczęście aż w 1/3 przypadków brodawki narządów płciowych utrzymują się przez jakiś czas, niekiedy zwiększając swoją objętość, jednak w efekcie – znikając w obrębie kilku kolejnych lat. U pozostałej grupy kłykciny kończyste przybierają charakter nawracający.

Objawy

Ponieważ wykwity rozwijają się przez kilka do kilkunastu miesięcy, początkowo możemy nie odczuwać żadnych objawów, a co za tym idzie – nie być świadomym choroby. Właśnie dlatego istotne jest badanie się pod kątem obecności wirusa HPV, który może zwiastować powstanie choroby.

Pierwsze objawy u obu płci to najczęściej niewielkie zgrubienia, wyczuwalne w okolicy narządów płciowych. Ich kolor nie różni się od barwy skóry, zaś rozmiar czy faktura mogą być różne. W przypadku kobiet, kłykciny kończyste rozwijają się przy pochwie, wargach sromowych i pozostałych narządach. Natomiast u mężczyzn najczęściej obserwuje się zmiany na prąciu i pod napletkiem. Brodawki nie powinny sprawiać bólu, jednak niekiedy chorzy odczuwają świąd, dlatego decydują się na leczenie. Istnieją jednak wykwity niewidoczne, które rozwijają się we wnętrzu narządów – stąd konieczność kompleksowych badań.

Diagnostyka

Lekarz, który zaobserwuje narośle w okolicach płciowych, z pewnością przeprowadzi badania pod kątem zainfekowania wirusem HPV. Możliwe, że badaniom będzie towarzyszył wywiad. Przebyta rzęsistkowica czy upławy u kobiet mogą sprzyjać nie tylko zarażeniu HPV, ale też samemu powstawaniu kłykcin kończystych.

Niekiedy, w celu kompleksowej oceny klinicznej, smaruje się skórę kwasem octowym, który eksponuje brodawki. W przypadku diagnostyki różnicowej, lekarz bada także kłykciny płaskie, które są zwiastunem kiły, a następnie wykonuje badanie bakteriologiczne. W celu wykluczenia zmian nowotworowych, niezbędne będzie wykonanie biopsji i mikroskopowa ocena histopatologiczna. Dodatkowo zleca się cytologię macicy.

Kłykciny kończyste – leczenie

Nieleczone brodawki mogą spowodować mnóstwo komplikacji, łącznie z zaburzeniami oddawania moczu czy naciekaniem tkanek. Czasami powstawanie kłykcin kończystych zwiastuje rozwój nowotworów szyjki macicy czy innych narządów. Stąd konieczność konsultacji lekarskiej.

Najczęściej leczenie opiera się na farmakoterapii, trwającej od 10 do 16 tygodni. Pacjentom polecane są maści lub kremy, którymi mogą samodzielnie smarować kłykciny kończyste.

Inna metoda leczenia to krioterapia, polegająca na zamrażaniu kłykcin kończystych ciekłym azotem. Takie praktyki stosuje się wyłącznie w przypadku małych brodawek, natomiast jeśli ich rozmiar jest większy lub mają one charakter nawracający mimo ciągłego usuwania, konieczne może być przeprowadzenie laserowego usunięcia kłykcin kończystych i wszystkich zakażonych tkanek. Takie zabiegi wykonuje się przy użyciu prądu elektrycznego bądź lasera.

Należy jednak pamiętać, że leczenie kłykcin kończystych zaleca się w przypadku obojga partnerów – niezależnie od nasilenia objawów i ewentualnych powikłań.

Laserowe usunięcie kłykcin kończystych i inne metody leczenia

    • Podofilina i podofilotoksyna

Ich roztwory stosowane są przy kłykcinach zlokalizowanych na błonie śluzowej. Podofilina jest składnikiem, który można znaleźć m.in. w jabłkach. Mimo naturalnego pochodzenia, w niektórych przypadkach powoduje jednak skutki uboczne w postaci wymiotów, biegunek, nudności, ale nawet zagrażającemu życiu – uszkodzeniu nerek, wątroby czy mięśnia sercowego.

    • Interferon-alfa

Ma działanie przeciwwirusowe, jednak nawet duże jego dawki nie zlikwidują wirusa HPV. Preferowany przy większych kłykcinach kończystych, usuwanych chirurgicznie.

    • Imikwimod

Nowy lek o wysokiej skuteczności, który stosuje się miejscowo. Pobudza organizm do produkcji naturalnych cytokin, także typu Th1, które w efekcie podnoszą odporność na wirus HPV. W przypadku stanu przedrakowego może on całkowicie zlikwidować nowotwór. Bezpieczny także w przypadku terapii dziecięcej. Nie powoduje wyraźnych skutków ubocznych.

    • Krioterapia

Stosowana w przypadku mniejszych kłykcin kończystych. Polega na natryskowym zamrażaniu brodawek ciekłym azotem lub jego podtlenkiem. Niekiedy używa się do tego zamkniętych aplikatorów. Cały zabieg trwa maksymalnie 1,5 minuty i jest powtarzany aż do momentu likwidacji narośli.

    • Laserowe usunięcie kłykcin kończystych

Najbardziej powszechna metoda leczenia, możliwa do przeprowadzenia także w przypadku kobiet ciężarnych. Laserowe usunięcie kłykcin kończystych stosuje się niezależnie od rozmiaru brodawki lub powodu jej powstania. Dodatkowo laser minimalizuje późniejszego ryzyko nawrotu i nowotworowe.

W naszym Centrum Proctogin przeprowadzane jest laserowe usunięcie kłykcin kończystych przy wykorzystaniu lasera tzw. Leonardo – w pełni bezpiecznego i nowoczesnego.

W celach profilaktycznych, konieczne jest stosowanie prezerwatyw, które choć nie chronią w 100%, to jednak minimalizują ryzyko zakażenia wirusem HPV aż do 75%. Na rynku dostępne są także inne metody zabezpieczenia podczas stosunku.