Hemoroidy

Choroba hemoroidalna oznacza wypadnięcie żylaka jednego lub wszystkich zmienionych poduszek naczyniowych w dalszym odcinku odbytnicy, którego zadaniem jest uszczelnienie odbytu od niekontrolowanego wydostania się płynnego stolca z kanału odbytu. Jest to choroba cywilizacyjna


hemo2

Przyczyny:

  • Powstawanie tej choroby zależne jest od wielu przyczyn. Wpływ na nią mają między innymi: predyspozycja genetyczna polegając na genetycznym zwiotczeniu tkanki łącznej
  • nieprawidłowe odżywienie się
  • siedzący tryb życia, brak ruchu oraz otyłość
  • nadmierny przepływ krwi do ciała jamistego odbytnicy przy jednoczesnym utrudnieniu odpływu żylnego, na podstawie zwiększonego skurczu m. zwieracza odbytu np. podczas porodu lub zaparć.

Położenie hemoroidów:

  • wewnętrzne: powyżej linii zębatej odbytu
  • zewnętrzne: poniżej linii zębatej odbytu

hemo3

Stopnie zaawansowana i objawy:

Stadium1
Hemoroidy widoczne są tylko podczas badania proktoskopijnego. Świadczyć o nich może też krwawienie, świąd, mokra bielizna.

 

Stadium2
Wypadnięcie guzków podczas oddawania stolca, które spontanicznie się cofają, krwawienie świąd, mokra bielizna, czucie obcego ciała w obrębie odbytu, uczucie niepełnego wypróżnienia.

 

Stadium3
Wypadnięcie guzków podczas oddawania stolca, które spontanicznie się cofają.Krwawienie, świąd, mokra bielizna, czucie obcego ciała w obrębie odbytu, uczucie niepełnego wypróżnienia, początek problemów z nietrzymaniem stolca.

 

Stadium4
a) ostre wypadanie hemoroidów, zaklinowanie i tworzenie się skrzepu.
b) przewlekłe zwłóknienie, niewycofujące się, możliwe krwawienie, egzema okołoodbytnicza i problemy z higieną osobistą.

Leczenie:
Istnieją różne metody leczenia w zależności od stopnia rozwoju choroby- od leczenia konserwatywnego do leczenia zabiegowego. Każda metoda jest indywidualnie omawiana podczas konsultacji. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań jest laser tzw. LEONARDO. To metoda bezpieczna, a ból po zabiegu jest minimalny w porównaniu z innymi technikami operacyjnego leczenia hemoroidów.