Diagnoza i leczenie jelita drażliwego

Obecnie mówi się, że nawet 1/3 ludzkości może leczyć się ze stanu zapalnego jelita grubego i cienkiego, zwanym także zespołem jelita drażliwego. Choroba ta dotyka zarówno mieszkańców państw wysoko rozwiniętych, jak i tych uboższych. Nie ma zatem reguły, która wskazywałaby na wyższy wskaźnik zachorowalności przypisany do konkretnych danych demograficznych.

Natomiast ryzyko zachorowania może determinować płeć, ponieważ wśród chorych aż 3/4 stanowią kobiety. Same czynniki chorobotwórcze nie zostały jednak oficjalnie potwierdzone. Spekuluje się jednak o istocie zaburzeń motoryki jelit, wpływie nieprawidłowej diety lub czynnikach psychospołecznych. Stwierdzono również, że osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego posiadają – zgodnie z nazwą choroby – bardziej wrażliwe i ruchliwe jelita, które kurczą się w wyniku nawet najdrobniejszych stymulacji tak jak stres.

Wpływ na nasilenie objawów ma z kolei psychika człowieka. Stres powoduje bowiem zaostrzenie, a nawet samo wystąpienie stanu zapalnego jelita grubego i jelita cienkiego, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i jelita drażliwego, przy którym niezbędne są diagnoza i leczenie. To zaś prowadzi do depresji i pogorszenia ogólnego samopoczucia, co wywołuje kolejne objawy. Można zatem stwierdzić, że stres powoduje błędne koło choroby – nerwy powodują ból, który prowadzi do jeszcze większego zdenerwowania.

Pozostałe przyczyny, takie jak: bakteryjna infekcja przewodu pokarmowego, antybiotykoterapia, dieta obfitująca w tłuszcze, kofeinę i alkohol czy po prostu przejadanie się – nie zostały potwierdzone jako te, które mogą spowodować wystąpienie stanu zapalnego jelita grubego i cienkiego.

Objawy

Najbardziej uciążliwe objawy zespołu jelita drażliwego to zazwyczaj intensywne bóle brzucha, problemy z defekacją oraz zmiana rytmu wypróżnień. Chorzy mogą także zaobserwować śluz w kale lub skarżyć się na wzdęcia. Objawy te występują zazwyczaj różnie, okresowo nasilając się. Warto zatem zwrócić uwagę na:

  • Ból brzucha

Ten charakterystyczny dla stanu zapalnego występuje o różnych porach i z różnym nasileniem. Może przyjąć charakter przewlekły lub nawracający. Każdy chory odczuwa ból indywidualnie – u jednych jest to tępe pobolewanie, połączone z atakami kolek, natomiast inni czują zaledwie niewielki dyskomfort. Najczęściej ból ten lokalizowany jest w lewym dole biodrowym, jednak może się to zmieniać. Zazwyczaj dopada nas po spożyciu posiłku, a ratunek przynosi – po prostu – wypróżnienie.

  • Wzdęcia

Najbardziej dokuczliwe w ciągu dnia, towarzyszy im częstsze niż zwykle oddawanie gazów. Uczucie dyskomfortu może nasilać się do tego stopnia, że będziemy czuli się nieswojo w ubraniu, które nosimy. Niekiedy gazy przeplatają się z burczeniem w brzuchu.

  • Wypróżnianie

prawidłowy rytm wypróżnień zakłada od 3 razy na dzień do takiej samej liczby – na tydzień, przy czym nie powinno się wówczas obserwować silnych skurczy, bólu czy ślady krwi lub śluzu w kale. Przy zespole jelita drażliwego stałe jest doświadczanie biegunek, zaparć, a nawet jednych i drugich – zwłaszcza bezpośrednio po posiłku. Chorym może towarzyszyć poczucie niedokładnego wypróżnienia lub ciągła potrzeba oddania stolca. Co ważne, częstotliwość wypróżnień może wzrastać podczas miesiączki lub dowolnego bólu brzucha.

  • Inne

oprócz charakterystycznych objawów związanych z jelitami, chorzy mogą skarżyć się na ciągłe uczucie senności, ból pleców, głowy, ucisk pęcherza moczowego, nieprzyjemny posmak w jamie ustnej, a nawet chorobę lokomocyjną czy zaburzenia miesiączek.

Warto zaznaczyć, że powyższe objawy ustępują podczas snu, a chorzy – pomimo przewlekłych stanów zapalnych – nie tracą na wadze.

Ponieważ choroba utrudnia normalne funkcjonowanie, osoby zmagające się ze stanami zapalnymi jelita grubego lub cienkiego izolują się od społeczeństwa, rezygnując z podróży czy publicznego pokazywania się.

Zanim rozpoczniemy leczenie

Objawy towarzyszące stanom zapalnym jelita grubego i cienkiego mogą także zwiastować inne choroby. Najgroźniejsza z nich to nowotwór złośliwy jelita, dlatego tak ważne jest postawienie odpowiedniej diagnozy, która wykluczy pozostałe schorzenia.

Dla przypomnienia, najbardziej charakterystyczne objawy zespołu jelita drażliwego to:

 • ból brzucha,
 • biegunka,
 • zaparcia,
 • uczucie niepełnego wypróżnienia,
 • wzdęcia,
 • zgaga,
 • nudności,
 • śluz lub krew w kale,
 • odbijanie.

Po zdiagnozowaniu zespołu jelita drażliwego należy obserwować występowanie innych objawów. Gorączka, krwotoki, utrata wagi, nocne bóle czy ogólne pogorszenie samopoczucia powinny być natychmiastowo skonsultowanie z lekarzem.

Zespół jelita drażliwego – diagnoza i leczenie

W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza wywiad. Następnie przystępuje do badań fizykalnych, a czasem – dodatkowych.

Ponieważ nieznane są przyczyny zachorowań na zespół jelita drażliwego, niemożliwe jest leczenie samej choroby według medycyny klasycznej, a jedynie jej skutków. Najlepszym wyjściem jest doprowadzenie do całkowitego złagodzenia objawów, dlatego tak ważne jest, aby chory dowiedział się wszystkiego o schorzeniu. Namiast w terapii bioimmunologicznej, która jest również prowadzona w naszym Centrum Proctogin, całkowite wyleczenie jest możliwe. Kompleksowy wywiad pozwala często na wyłonienie czynników, które prawdopodobnie w największym stopniu przyczyniły się do wystąpienia objawów. Na podstawie tych informacji, można ustalić, co należy zmienić – np. warunki panujące w domu czy w pracy. Jeśli chorzy zmagają się z depresją lub nerwicą, konieczne będzie zasięgnięcie porady psychologa. Lekarz może zlecić także leczenie farmakologiczne, zalecając preparaty antybiegunkowe czy antyzaparciowe, a podczas bolesnych ataków – leki rozkurczowe i środki przeciwbólowe jako terapia objawowa. Istneije szereg postępowań, które są w stanie usunąc przyczyn powstania choroby.

Niekiedy prowadzimy stosujemy terapię dietetyczną, która skomponuje odpowiednio zbilansowaną dietę, dostosowaną do stanu zdrowia. Choć dotąd nie wykazano związku między nieodpowiednim odżywianiem, a występowaniem objawów, to jednak prawidłowo dobrane posiłki mają rzeczywisty wpływ na jelita. Wśród zalecanych produktów wyróżnia się:

 • warzywa,
 • owoce,
 • kasze.

Składniki te są bowiem bogate w błonnik, który zmniejsza skurcze i wypełnia jelita, pomagając zatrzymać wodę. Dzięki temu stolec staje się bardziej miękki.

Z kolei pokarmy, które należy kategorycznie wykluczyć z diety, to:

 • kapusta,
 • bób,
 • groch,
 • fasola,
 • piwo,
 • sok jabłkowy,
 • sok winogronowy,
 • banany,
 • orzechy,
 • rodzynki.

Wszystkie te produkty przyczyniają się do powstawania wzdęć.

Ponieważ zdiagnozowany zespół jelita drażliwego jest schorzeniem przewlekłym, może dezorganizować życie chorych. W naszym Centrum Proctogin zajmujemy się kompleksowo diagnozą i leczeniem jelita drażliwego. Istneije szansę wyleczenia z tej choroby stosując terapię bioimmunologiczną. Zapraszamy!