Ból do utraty umysłu – Proctalgia fugax- czyli Ból krocza

Proctalgia fugax jest niezwykle bolesną chorobą. Jest to dobrze zdefiniowany obraz kliniczny, ale może być zdiagnozowany tylko na podstawie anamnestycznie wyrażonych przypadków bólu krocza o charakterze napadowy. Opisy osób dotkniętych tą chorobą są zawsze prawie takie same i ograniczone tylko przez ich osobiste słownictwo. Zespół ten został po raz pierwszy opisany w 1883 roku przez Myrtle. Termin Proctalgia fugax otrzymał od Duńczyka Thaysena, który w 1935 roku opublikował jej pełny opis charakterystycznej symptomatologii. Tak więc synonimy neuralgii krocza, skurczu krocza, skurczu zwieracza odbytu, nerwowej rektalgii, neuralgii pudendo-analis lub “napadowej proktalgii”; są nieaktualne.
Proctalgia fugax nie jest bynajmniej rzadką chorobą. Ponieważ ból zazwyczaj szybko mija, pacjent nie uważa go za wymagający leczenia, a nie za chorobę. Ta dolegliwość występuje prawie u 14% osób. Zgodnie z  obserwacjami, zaburzenia napadów rzadko występują przed okresem dojrzewania i najwyraźniej nie są związane z chorobami układu pokarmowego. Rozkład częstotliwości ma swój szczyt między 40. a 50. rokiem życia. Częstotliwość, intensywność i czas trwania ataków maleją wraz z wiekiem. Kobiety są dotknięte tym problemem dwa razy częściej niż mężczyźni.
Jako czynniki wyzwalające omawiane są skurcze zwieraczy, mięśni dna miednicy lub w obszarze przejścia odbytniczo-mięśniowego. Jest czasami związany z obrzękiem błony śluzowej jelita grubego w tym hemoroidy; lub związany z zaburzeniami psychosomatycznymi i często występuje u osób niespokojnzch, u perfekcjonistów  i/ lub u osób sfrustrowanzch seksualnie.
Rozróżnia się ataki w ciągu dnia i w nocy, które zazwyczaj występują we wczesnych godzinach porannych i budzą pacjenta ze snu. Atakowi dziennemu towarzyszy silny ból w okolicy odbytu i kanału odbytniczego, który może być bardzo bolesny, promieniujący do odbytu i podbrzusza. Ból, który zaczyna się nagle i bez prodromów, jest odczuwany jako skurczowe pociągnięcie, ale także jako kłucie, przecięcie lub tępy nacisk. Bóle mogą  być stałe lub faliste, a czas trwania ataku może wahać się od kilku minut do godziny. Silne napady mogą powodować zawroty głowy, pocenie się, mdłości, wymioty, a nawet zapaść. Taki ból może prowadzić do utraty umysłu, do zaburzenia psychycznego!
W przeciwieństwie do ataków w ciągu dnia, ataki w nocy są opisywane jako mniej intensywne i mniej bolesne. Proctalgia fugax występuje w nieregularnych odstępach tygodni lub miesięcy.

Diagnoza i terapia są różnicowane.

Terapia jest czasami frustrująca i pacjenci wędrują od lekarza do lekarza.

W naszym Centrum Proctogin, zajmujemy się pacjentem holistycznie. Nasze podejście  do każdego pacjenta jest indywidualne, gdyż nie ma na świecie dwóch osób identycznie podobnych do siebie i chorujących tak samo. Traktujemy pacjenta z szacunkiem i wyrozumiałością. W naszej pracy kierujemy się zasadą w której na pierwszym miejscu stawiamy na jakość,nie na ilość. Poświęcamy wystarczająco czasu  pacjentowi, aby go  wysłuchać, pacjent ma czas na zadawanie swoich pytań, na które staramy się w zrozumiały sposób odpowiedzieć. Trzeba pamiętać o tym,że pacjent oczekuje ,by ktoś zobaczył sytuacje jego oczami,co staramy się robić.

Nie tylko poświęcony czas pacjentowi odgrywa tutaj ważną rolę,czy aspekty psychiczne,ale wybór dobrego lekarza,który posiada i wiedze i doświadczenie w problemie z którym pacjent się do niego zwraca.

W naszym gabinecie są Państwo najważniejsi,chcemy aby Państw pobyt był jak najbardziej komfortowy.

Wspólnie postaramy się znależć odpowiednie rozwiązanie dla Pańskich dolegliwości.

Państwa zadowolenie jest naszym sukcesem.

Serdecznie zapraszamy.