Bezwysiłkowa rehabilitacja mięśni Kegla

Specjalizujemy się także w diagnozowaniu, leczeniu, rehabilitacji uszkodzeń i niewydolności dna miednicy. Aby wzmacniać mięśnie dna miednicy – tzw. mięśnie. m. Kegla – wyposażyliśmy naszą klinikę w dodatkowy specjalistyczny, bezpieczny i nowoczesny sprzęt. Leczenie nieoperacyjne (np. Bio-feedback, Anduloterapia, TENS itd.) odbywa się w naszym nowo otwartym, komfortowym Procto-Spa. Dzięki proponowanym zabiegom w wieku przypadkach wyleczone zostało nie tylko nietrzymanie moczu i stolca, ale też poprawiło się dodatkowo życie seksualne u niektórych z naszych pacjentek i pacjentów.

gdzie_jest_toaletaNietrzymanie moczu to nie tylko problem medyczny, ale także psychiczny, który może zupełnie zdezorganizować życie osoby nim dotkniętej. Według statystyk, nietrzymanie moczu dotyka ok. 10–15% każdego społeczeństwa (szacuje się, że w Polsce nawet do 4 mln osób). Obniżenie poczucia własnej wartości, izolacja społeczna, czy zaburzenia seksualne, to tylko niektóre ze skutków psychicznych występowania tego schorzenia. Niekiedy jednak nasza psychika oraz dysfunkcje układu nerwowego są również jego przyczyną, często na zasadzie sprzężenia zwrotnego.

Osłabienie dna miednicy związane z wiekiem (naturalny spadek estrogenu) jest często związane z wypadaniem narządów rodnych i tym samym nietrzymaniem moczu, gazów i stolca. Zaburzenia nietrzymania moczu i stolca mogą występować po przebytych operacjach chirurgicznych oraz po leczeniu promieniowaniem, tzw. lampami.

Zasadniczą przyczyną urazów neurogennych są porody dużych płodów, w czasie których:

– przedłużone parcie prowadzi do rozciągnięcia struktur dna miednicy, w tym nerwów sromowych, uszkadzając je,

– wydłużenie II-go okresu porodu powyżej 60 minut powoduje przedłużający się ucisk na nerwy sromowe; do nieodwracalnego uszkodzenia dochodzi przy wartości ciśnienia 80 mmHg oddziałującego na mięśnie sromowe w czasie wdłuższym niż 8 godzin,

– naruszeniu mogą ulec gałęzie motoryczne korzeni rdzeniowych odcinka krzyżowego kręgosłupa S3-4 zaopatrujące mięsień łonowo-odbytniczy, które przebiegają po wewnętrznej powierzchni dna miednicy.

Uszkodzenia mechaniczne zwieraczy mają miejsce w sytuacji:

– zbyt szybko prowadzonego porodu (np. z pomocą oksytocyny), co niesie ryzyko niekontrolowanego rozdarcia krocza i zwieraczy odbytu, oraz zwieracza cewki moczowej,

– zbyt głębokich, źle ukierunkowanych episiotomii (cięcie krocza podczas porodu), wówczas przecięcie zwieraczy z następowym ich pourazowym bliznowaceniem prowadzi do deformacji krocza, wydłużenia obwodu pierścieni zwieraczy odbytu, co ostatecznie powoduje osłabienie ich czynności, wreszcie ich zanik, i z czasem pojawia się progresywnie nietrzymanie stolca.

InkontinenzBez względu na to, jaki przypadek nietrzymanie moczu i lub nietrzymanie stolca nam dolega, należy pamiętać o jednej zależności – bez właściwego leczenia nasz stan będzie się tylko pogarszał. Ponieważ inkontynencja jest problemem wstydliwym, często liczymy, że ustąpi sama, bez konieczności kontaktu z lekarzem. Niestety nic bardziej mylnego. Nietrzymanie moczu jest stosunkowo możliwe do opanowania, przy właściwej terapii i mamy na to sposób.

Zapraszamy!