USG jamy brzusznej

Popularne badanie ultrasonograficzne, czyli USG jamy brzusznej to podstawa do wykrycia wielu chorób. Dzięki niemu możliwe jest dokładne obejrzenie struktury organów znajdujących się wewnątrz ciała, będących w zasięgu fal wytwarzanych przez głowicę. Jest jednym z najbardziej podstawowych badań przeprowadzanych przy diagnozach rozmaitych schorzeń. Co więcej, charakteryzuje się ono wysokim stopniem bezpieczeństwa oraz bezbolesności. W przeciwieństwie do RTG, nie wykorzystuje się promieniowania rentgenowskiego, dlatego badanie USG jest wskazane także dla kobiet w ciąży. Co więcej, nie zaobserwowano większych przeciwwskazań dla jego przeprowadzenia. Może być realizowane w trybie natychmiastowym, ponieważ pacjentów nie trzeba specjalnie przygotowywać do badania. Kompleksowe USG daje możliwość zdiagnozowania chorego jeszcze podczas wykonywania badania na jamie brzusznej.

Specyfika badania

Ponieważ do przeprowadzenia badania USG nie ma konieczności użycia igieł lub strzykawek, jest ono absolutne bezbolesne i nieinwazyjne. Stanowi doskonałą alternatywę dla tomografii komputerowej, ponieważ jest bardziej powszechne i dostępne w praktycznie każdej placówce szpitalnej. USG jamy brzusznej pozwala na wyeksponowanie tkanek niewidocznych przy pozostałych badaniach – w tym także RTG. Co więcej, może być stosowane w przypadku kobiet w ciąży, gdyż nie wykorzystuje szkodliwego promieniowania. Nie ma przeciwwskazań, aby wykonywać je kilkukrotnie, ponieważ nie powoduje niepożądanych efektów.

USG jamy brzusznej daje obraz niemal wszystkich narządów zlokalizowanych w obrębie jamy brzusznej, za wyjątkiem jelit i organów, które są zlokalizowane za nimi. Fale USG są bowiem rozprzestrzeniane przy pomocy powietrza bądź innego gazu, a w jelitach znajduje się już gaz. W przypadku badań na tych narządach, dużo korzystniejsze będzie wykonanie tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego czy innego badania, w którym wykorzystuje się środek cieniujący.

Badanie USG może być także trudniejsze do wykonania w przypadku pacjentów otyłych. Fale wysyłane i odbierane przez głowice trudniej bowiem przechodzą przez warstwy tkanki tłuszczowej.

Przebieg badania

Badanie USG pozwala na wykrycie wielu schorzeń takich jak: kamienie w pęcherzyku żółciowym czy nerkach, tętniak aorty, stan zapalny wyrostka robaczkowego, wodonercze, powiększenie śledziony.

Ale zanim o przebiegu badania, warto wskazać, jak wygląda sama aparatura. Złożona jest z konsoli połączonej z ekranem, na którym podczas badania precyzyjnie widać kontrolowany obszar organizmu. Do konsoli przyczepiona jest głowica wysyłająca fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Fale te odbijają się od organów i ponownie kierują się w stronę głowicy na zasadzie echolokacji. Głowicę smaruje się żelem, przykłada się do skóry i przesuwa po jej powierzchni. W ten sposób można ocenić położenie organów w jamie brzusznej, ich rozmiar, kształt, a także strukturę. W momencie przeprowadzania badania wynik od razu pokazuje się na ekranie.

Przed przystąpieniem do badania pacjent proszony jest o to, aby położył się na specjalnym łóżku – na wznak. Lekarz może poprosić o wstrzymanie powietrza w trakcie badania. Całe USG jamy brzusznej trwa do 30 minut, jednak są to maksymalne granice. Po jego zakończeniu, specjalną ligniną można zetrzeć pozostałości żelu ze skóry. Wystarczy kilka minut, aby przygotować dokładną relację z USG jamy brzusznej. Radiolog natychmiast analizuje obraz ukazany na ultrasonografie. Ten z kolei daje podstawę do wykonania opisu badania, dlatego wynik otrzymasz niemal natychmiastowo.

Po badaniu

Warto pamiętać, że USG jamy brzusznej należy do badań szybkich i praktycznie bezbolesnych. Jedyne narzędzie, które ma bezpośredni kontakt z organizmem, to przesuwana po ciele głowica. Jej ruch po skórze nie powinien wywoływać bólu czy dyskomfortu, dlatego nie trzeba obawiać się ewentualnych powikłań występujących po badaniu.

Sytuacja może wyglądać inaczej, jeśli pacjent skarży się na ból okolic brzucha jeszcze przed badaniem. Wtedy rzeczywiście ruch przesuwania głowicy po powierzchni brzucha może powodować dodatkowe nieprzyjemne uczucie. Ważne, aby o takim przypadku informować lekarza.

Po zakończeniu badania nie ma przeciwwskazań do powrotu do normalnych, codziennych czynności.

USG jamy brzusznej w Proctogin Poznań

W Ośrodku Proctogin Poznań przeprowadza się USG jamy brzusznej za pomocą specjalnej głowicy przesuwanej po powierzchni skóry. Bada się:

  • wątrobę – oceniany jest kształt, rozmiar, struktura oraz stan naczyń krwionośnych, z których złożona jest wątroba. W przypadku podejrzenia wystąpienia torbieli, guza lub ropnia, USG jamy brzusznej daje obraz zmian ogniskowych,
  • pęcherzyk żółciowy – ocena pod kątem obecności kamieni, podejrzenia guza bądź zapalenia,
  • trzustkę – przy podejrzeniu nowotworu, torbieli, guza lub stanu zapalnego,
  • przewód pokarmowy,
  • nerki – diagnozowanie ewentualnych wad o charakterze wrodzonym lub zaburzeń funkcji, spowodowanym guzami, kamieniami czy wodonerczem,
  • pola nadnerczowe,
  • węzły chłonne.

Przygotowanie do USG jamy brzusznej – Proctogin Poznań

Ośrodek Proctogin w Poznaniu przygotował kilka wskazówek dotyczących przygotowania do badania przeprowadzanego na jamie brzusznej. Choć samo badanie należy raczej do dość prostych w wykonaniu, wymaga ono odpowiedniego przygotowania przez pacjenta. Zazwyczaj zalecenia lekarskie są podobne. Przede wszystkim w przeddzień badania należy ograniczyć posiłki, eliminując z nich potrawy ciężkostrawne, napoje gazowane lub produkty, które mogą powodować wzdęcia – np. rośliny strączkowe. Jeśli badanie będzie dotyczyło wątroby, śledziony, trzustki lub pęcherzyka żółciowego, właściwe byłoby przejście na dietę niskotłuszczową. Kolację należy zjeść maksymalnie o godz. 20, żeby organizm mógł strawić cały pokarm. Badanie wykonuje się bowiem na czczo, dlatego rano trzeba się powstrzymać od jakichkolwiek posiłków, a dodatkowo – od palenia papierosów. Jeżeli natomiast godzina badania USG jamy brzusznej wypada w okolicy południa – np. 14:00 – można zjeść coś lekkiego maksymalnie do 8:00.

Jeżeli lekarz przeprowadza badanie w celu obserwacji pęcherza moczowego, gruczołu krokowego, nerek lub narządów rodnych, konieczne jest odpowiednie wypełnienie pęcherza moczowego. W takim przypadku zaleca się wypicie ok. 1-2 l niegazowanego płynu maksymalnie na 2 godziny przed badaniem.

Ponieważ przed przystąpieniem do badania lekarz może poprosić o usunięcie lub odchylenie odzieży z badanego miejsca, warto założyć ubrania, które nie będą krępowały ruchów. Jeżeli w ciele znajduje się biżuteria, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że trzeba będzie ją usunąć.

Lekarz musi otrzymać informacje, jeżeli w ciągu 2 poprzednich dni pacjent przeszedł badanie z kontrastem. Środek kontrastujący może bowiem utrudnić prawidłowe ukazanie narządów wewnętrznych.

Jeśli jesteś zainteresowany poddaniem się USG jamy brzusznej w Ośrodku Proctogin Poznań, koniecznie umów się na indywidualną konsultację z lekarzem. Na jej podstawie ustalicie termin oraz ewentualne wskazania dotyczące przygotowania do badania na jamie brzusznej. Wybierz najlepszych lekarzy z Poznania!