«

»

Świąd odbytu – leczenie

Świąd odbytu dotyczy każdego człowieka w przebiegu swojego życia. Jeśli świąd utrzymuje się stale, jest bardzo uciążliwy i może prowadzi do niepokoju i zaburzeń psychicznych. Na świecie ten dokuczliwy stan dotyczy ponad 5% ludności i jest jedną z częstych przyczyn konsultacji proktologicznych. Na tę dolegliwość cierpi więcej mężczyzn niż kobiet (4:1).

Świąd odbytu jest objawem, a nie chorobą samą w sobie. Ten stan jest związany z wilgocią pojawiająca się w tej ciasnej cześć ciała i dzieli się na ostry i przewlekły, zapalny lub niezapalny. Świąd odbytu jest wynikiem podrażnienia filigranowych zakończeń włókien nerwowych typu-C w obrębie skóry. Z tego powodu uwalnia się taka substancja jak histamina lub tryptaza, których impulsy podrażniają odpowiednie pole w mózgu. W odpowiedzi na ten bodziec uruchamia się instynktowa reakcja zmuszająca pacjenta do drapania miejsca wskazanego przez mózg jako odpowiednie źródło kłopotu. Częste drapanie palcami i paznokciami prowadzi ponownie do podrażnienia ww. włókna nerwowego i prowadzi do wydzielania coraz więcej substancji śwądotwórczych i koło się zamyka.

PelleW większości przypadków świąd odbytu pochodzi od stanu zapalnego skóry jako pochodna dermatologiczna lub żołądkowo-jelitowa. Stolec o zmienionym pH lub enzymy trawienie mogą prowadzić do podrażnienia skóry około odbytniczej. Niektóre choroby tak jak hemoroidy, irytacyjno-toksyczne lub alergiczno-kontaktowe ekzemy, wypadniecie odbytu i odbytnicy, atopowe dermatozy, łuszczyca, kłykciny kończyste, nadmierna higiena odbytu, inkontynencja , przewlekłe biegunki, opryszczka około odbytu, paciorkowe zakażenie odbytu, pasożyty (np. owsiki, wszy), grzybice, cukrzyca, otyłość oraz przyczyny psychogenne, niektóre leki i alkohol oraz niektóre pokarmy, objawiają się świądem. Niestety niektóre nowotwory odbytnicy i odbytu objawiają się również świądem. Bywa czasami, że przyczyna jest nieznana!

CnsentrationDrapanie okolicy odbytu staje się natrętne, a wraz z uszkodzeniem skóry pojawia się ból i pieczenie. Skóra staje się gruba z wieloma drobnymi owrzodzeniami, pęka i odbarwia się na biało, co prowadzi często do niezamykania się całkowicie odbytu, a w konsekwencji do zwiększenia wycieku z odbytu. Stan ten może się rozszerzać i prowadzić do groźnego zakażenia około odbytniczego. Świąd odbytu pojawia się często w nocy, po spoceniu się lub w czasie odpoczynku i braku zajęcia. Świąd odbytu może powodować brak snu, spadek odporności (co przyczynia się również do powstania nowotworów), zwiększenie nerwowości i stresu, brak skupienia się, frustracje, agresje i łańcuszek kolejnych szkód.

 

 

discussion

Jak widać, leczenie świądu odbytu jest skomplikowane jak labirynt. Fachowe leczenie powinien być nie tylko objawowe, lecz trzeba znaleźć i leczyć przede wszystkim przyczynę. To wymaga zaufania i dobrą współprace między pacjentem a lekarzem. Od leczącego oczekuje się wystarczającej wiedzy i w razie potrzeby, współpracy ze specjalistami różnych dziedzin. Od pacjenta oczekuje się dużej cierpliwości i zaufania. Uczciwość leczącego wobec siebie i wobec pacjenta polega czasami na przyznaniu się, że niestety wszystkiego nie umie.

Proctogin jest wielospecjalistycznym zespołem wyselekcjonowanych specjalistów w którym pacjent zajmuje pierwsze miejsce! Zapraszamy!

Zobacz także