»

Hemoroidy

Choroba hemoroidalna oznacza wypadnięcie żylaka jednego lub wszystkich zmienionych poduszek naczyniowych w dalszym odcinku odbytnicy, którego zadaniem jest uszczelnienie odbytu od niekontrolowanego wydostania się płynnego stolca z kanału odbytu. Jest to choroba cywylizacyjna


hemo2

Przyczyny:

  • Powstawanie tej choroby zależne jest od wielu przyczyn, między innymi: predyspozycja genetyczna polegając na genetycznym zwiotczeniu tkanki łącznej
  • nie prawidłowe odżywienie się
  • siedzący tryb życia, brak ruchu oraż otyłość
  • nadmierny przepływ krwi do ciała jamistego odbytnicy przy jednoczesnym utrudnieniu odpływu żylnego, na podstawie zwiększonego skurczu m. zwieracza odbytu np. podczas porodu lub zaparć.

Położenie hemoroidow:

  • wewnętrzne: powyżej linii zębatej odbytu
  • zewnętrzne: poniżej linii zębatej odbytu

hemo3

Stopnie zaawansowana i objawy:

Stadium1
Hemoroidy widoczne tylko podczas badania proktoskopijnego, krwawienie, świąd, mokra bielizna.

Stadium2
Wypadnięcie guzków podczas oddawania stolca, ktore spontanicznie cofaja się, krwawienie świąd, mokra bielizna, czucie obcego ciała w obrębie odbytu, uczucie niepełnego wypróżnienia.

Stadium3
Wypadnięcie guzków podczas oddawania stolca, które spontanicznie cofaja się. Krwawienie, świąd, mokra bielizna, czucie obcego ciała w obrębie odbytu, uczucie niepełnego wypróżnienia, początek kłopotu z nietrzymaniem stolca.

Stadium4
a) ostre wypadnięcie hemoroidow, zaklinowanie i tworzenie się skrzepu.
b) przewlekłe zwółknienie, niewycofujące się, mozliwe krwawienie, czesto ekzema i problemy z higieną osobistą.

Leczenie:
Istnieją różne metody leczenia w zależności od stopnia rozwoju choroby. Od leczenia konserwatywnego do leczenia zabiegowego. Każda metoda jest indywydualnie omawiana podczas konsultacji. Jedna z nowoczesnych metod jest mozliwość leczenia Laserem tzw. LEONARDO. Jest to bardzo bezpieczna metoda, a ból po zabiegu jest minimalny w porównaniu z innymi metodami.

Zobacz także